NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Czy cyfrowa szkoła znaczy lepsza? – rozmowa z Katarzyną Hall

Czy cyfrowa szkoła znaczy lepsza? – rozmowa z Katarzyną Hall

16 listopada 2012

Zwykle gości na początku wywiadu pytam kim są. Pani czuje się Posłanką, Ministrem, blogerką?

Przede wszystkim ekspertką od edukacji. Jestem osobą, która od 23 lat zajmuje się zarządzaniem edukacją, na różnych szczeblach. Byłam dyrektorem szkoły, brałam też udział w zarządzaniu z perspektywy: fundacji prowadzącej szkoły, polityki społecznej dużego miasta, a także ministerstwa edukacji. Napisałam kiedyś więcej o tym, kim się czuję.

Zna Pani MEN od podszewki. Jak ocenia Pani aktualne działania?

Realizacja wielu celów przeze mnie postawionych i zmian przeze mnie rozpoczętych jest kontynuowana, co mnie cieszy.

Czy cyfrowa szkoła znaczy lepsza?

Zależy to od tego, co się pod tym terminem rozumie. Mam wrażenie, że bywa ten termin rozumiany na bardzo różne sposoby.

PREZENTACJERobię

Wierzy Pani w to, że zmianę oświatową można przynieść w ministerialnej teczce?

Szkoła tylko musi nadążać za uciekającym jej światem. Światem, który się zmienia. Nowe technologie, nowe odkrycia, nowe książki – wszystko to wymusza zmiany w zakresie tego, o czym w szkołach uczymy, jak i w metodach nauczania. Na całym świecie edukacja jest w permanentnej zmianie. Najtrudniejsze jest to dla nauczycieli, którzy stale muszą się uczyć czegoś nowego.

Jak postrzega Pani inwazję technologii do edukacji? Moda, czy konieczność?

Gdy studiowałam, komputer to było wiele szaf zajmujących cały pokój, o mocy obliczeniowej mniejszej od tego, co dziś mamy w telefonie.

Na przedmiocie „nowoczesne techniki nauczania” poznawaliśmy urządzenia, które pewnie można byłoby dziś zakwalifikować do muzeum techniki. Nauczyciel wtedy wykształcony musi zauważać, co się od czasu jego przygotowania zawodowego zmieniło. Gdyby poprzestawał na tym, czego uczył się na przykład trzydzieści kilka lat temu, byłby w oczach swoich uczniów po prostu śmieszny.

Zdjęcie: Some rights reserved by PlatformaRP

""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.