NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Podcast #27. Co to jest sketchnoting i jak zostać graphic recorderem? – Rozmowa z Agnieszką Halama

Podcast #27. Co to jest sketchnoting i jak zostać graphic recorderem? – Rozmowa z Agnieszką Halama

13 lutego 2018
W tym odcinku:
 • Co to jest myślenie wizualne?
 • Jak komunikować się rysunkiem?
 • Projekt: Kwadraciaki – co to jest?
 • Jakie narzędzia są nam potrzebne do sketchnotingu i graphic recordingu?
 • Na czym robi się biznes w działce: Myślenie wizualne?
 • Czego na konferencji potrzebuje Graphic Recorder?
 • Ile kosztuje Graphic Recording na konferencji?
Linki wymienione w odcinku
WEBINARYRobię

Kiedy po raz kolejny słucham rozmowy z Agnieszką (tak, słucham swoich odcinków), to myślę sobie, że myślenie wizualne było z nami – ludźmi dużo zanim nauczyliśmy się pisać. Nie mam na to dowodów, ale myślę, że kiedyś nasz wspólny przodek patykiem obrysował swoje palce u stóp i tak powstał jakiś rysunek, a potem kolejne i kolejne.

Istnieje również pewne prawdopodobieństwo, niestety duuuużo mniejsze, że ten człekokształtny jeden z patyków nazwał: outliner, i na piachu rysował dla reszty plemienia to, co akurat mówił wódz. No dobra, tak się nie mogło stać, ale jakoś mnie ten obraz ciągle bawi. Mamy dzisiaj renesans technik rysowania, które swoje korzenie mają w tym, że jeśli jesteś w stanie trzymać narzędzie zostawiające za sobą ślad, np. flamaster, kredę, pisak, ołówek, patyk, to jesteś się w stanie komunikować lepiej, niż korzystając na przykład z prezentacji w PowerPoincie.

Myślenie wizualne to przede wszystkim tworzenie skutecznego przekazu.

Prezentacje się nam już po prostu znudziły. Mamy dosyć „błyskomiotów” z Prezi, chociaż na początku uwodziły publiczność na wielu konferencjach. Dzisiaj tendencja jest taka, że wracamy do podstaw. Do komunikacji na papierze, do autentycznych wrażeń z pracy trenera, który skomplikowane tematy potrafi przekazać w szybko i efektywnie jak pracownik McDrive.

Sam dałem się porwać idei sketchnotingu, kilka lat temu i do dzisiaj stosuję sporo tych technik głównie na spotkaniach z zespołami projektowymi, a graphic recording w trakcie konferencji, na których mam coś do powiedzenia skutecznie łechce moje ego.

Lubię, kiedy powstają takie stare-nowe kierunki. Bardzo lubię patrzeć na to jak się profesjonalizują i jak ludzie zaczynają odnajdywać się w nowych realiach pracując w zupełnie nowy sposób, np. jako graphic recorderzy.

Najnowszy projekt Agnieszki – Kwadraciaki

Jeśli udało Ci się wysłuchać nagrania rozmowy (polecam), to już wiesz czym są Kwadraciaki i w odpowiedzi na co powstały. To takie sketchnotingowe „Polacy nie gęsi”. Podejrzewam jednocześnie, że to dopiero pierwszy krok Agnieszki do tego, żeby nauczyć nas wszystkich lepszej komunikacji. Niech i tak się stanie, a tymczasem podglądnijmy co kwadraciaki mają w środku.

Już nie mogę się doczekać kiedy jeden z dwóch egzemplarzy wpadnie w moje ręce, a drugi w Wasze, ale… właśnie…

Książkę możecie nabyć dwoma sposobami. Pierwszy jest łatwy, bo wystarczy kliknąć:

… a drugi nie jest wcale dużo trudniejszy, ale w związku z nim…

Konkurs ogłaszam

Jeśli masz ochotę na swój własny, jedyny i niepowtarzalny egzemplarz Kwadraciaków z graficzną dedykacją od autorki, to wszystko co musisz zrobić, to napisać krótką recenzję podkastu 2EDU. Technicznie wygląda to tak, że wchodzisz w aplikację Podcast lub iTunes i oceniasz. Możesz też kliknąć link poniżej.

Konkurs trwa do 21.02.2018 do godziny 18:00.

OCEŃPodkast

Bonus

Kiedy montowałem ten odcinek nie dawała mi spokoju myśl, że powiedzieliśmy dużo tym, że na wykorzystywaniu idei myślenia wizualnego w praktyce da się zarobić szkoląc, pokazując jak rysować i rysując – np. jako graphic recorder, ale żeby tę zabawę zacząć wypadałoby się zaopatrzyć w jakieś sprytne narzędzia.

Poniżej zestawienie sugerowanych przez Agnieszkę narzędzi :

 Zestaw do sketchnotingu

Blok, notatnik

 Cieńkopisy, flamastry
Markery i cienkopisy firmy Neuland dostępne w sklepie experiencecorner.com
Zestaw do graphic recordingu

Papier

 1. Papier – arkusze brystolu Np. B1 (https://www.experiencecorner.com/pl/p/Bialy-papier-White-Pinboard-Paper-Roll%2C-25-m/337)

Pastele

 1. Pastele – PanPastel (http://panpastel.com)
 2. Pastele – Soft PanPastel (szpachelka i aplikator) soft sponge (gąbki do aplikacji pasteli) (http://panpastel.com)

Markery

 1. Markery Neuland BigOne – outliner oraz kolor  (https://eu.neuland.com)
 2. Markery Neuland No.One – outliner oraz kolor – skośna końcówka (https://eu.neuland.com)
 3. ArtMarker Neuland No.One – autliner oraz kolor – pędzelkowi końcówka (https://eu.neuland.com)
 4. Molotow One4all – różne końcówki i kolory (molotow.com.pl)
 5. Fatone 30MM i 50 MM (https://eu.neuland.com)
PREZENTACJERobię
KALENDARZSzkoleń
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.