NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

10 naukowych kanałów youtube, których pewnie nie znasz

10 naukowych kanałów youtube, których pewnie nie znasz

26 kwietnia 2016

Ponieważ w TV oglądam jedynie stare odcinki serialu Ranczo, nowe Przyjaciółek i odkrywający niuanse polskiej kultury, wyzysku pracowników, naginania przepisów, brudu, smrodu i wredności program Kuchenne Rewolucje, musiałem przerzucić się na coś co daje treści świeże, ciekawe i nie wymagające abonamentu. Oto one!

In a Nutshell

https://www.youtube.com/channel/UCsXVk37bltHxD1rDPwtNM8Q

Kanał, w którym za pomocą rewelacyjnych animacji tłumaczone jest wszystko, nawet to, co trudno jest zrozumieć. Materiałów nie ma za dużo, bo powstaje 1 na miesiąc, ale autorzy za cel postawili sobie pokazanie pięknej strony nauki. Moim zdaniem cel osiągnęli.

Big Think

https://www.youtube.com/channel/UCvQECJukTDE2i6aCoMnS-Vg

Przeróżne idee, pytania i hipotezy zestawione ze światowej klasy ekspertami, którzy mają w tej dziedzinie coś do powiedzenia. Osoby bardzo znane i mniej znane, czasami całkiem nieznane, ale mające coś mądrego do powiedzenia. Materiały maksymalnie kilkunastominutowe, które nadają się do skonsumowania w codziennym biegu.

Motherboard

https://www.youtube.com/channel/UCB6PV0cvJpzlcXRG7nz6PpQ

Wideomagazyn stworzony przez redakcję VICE w 2009 roku. Dedykowany tematom znajdującym się na styku technologii, nauki i tego co ludzkie. Ciekawe tematy przedstawione czasami w sposób kontrowersyjny, liberalny, a czasami nawet zakrawający o teorie spiskowe. Materiały mają charakter filmów dokumentalnych i rekomendowałbym je raczej do spokojnego obejrzenia zamiast wieczornych wiadomości niż konsumpcji a’la fast food.

PREZENTACJERobię

Crash Course

https://www.youtube.com/user/crashcourse/videos

Nazwę rozumiem jako kurs przyspieszony, intensywny i podstawowy, chociaż materiały wcale takie podstawowe nie są.  Na kanale znajdziesz materiały na temat anatomii, fizjologii, astronomii, polityki, historii i literatury. Bardzo przyzwoicie przygotowane materiały, których często słucham wykonując jakieś rutynowe prace.

Smarter Everyday

https://www.youtube.com/channel/UC6107grRI4m0o2-emgoDnAA

Facet o imieniu Destin, który przy okazji jest inżynierem stwierdził kiedyś dawno, że pokaże znajomym w jaki sposób rozpalić ognisko. Nagrał o tym film, umieścił go na youtube i tak już zostało. Uczy się sam nowych rzeczy i dzieli się tym ze światem, a świat bije brawo.

VSauce

https://www.youtube.com/channel/UC6nSFpj9HTCZ5t-N3Rm3-HA

Jeśli interesują Cię rozważania filozoficzno-naukowę i nie stronisz od gier, także tych komputerowych, a do tego nie denerwuje Cię broda tego Pana, to może to być kolejna propozycja do obserwowania. Materiały pojawiają się mniej więcej co miesiąc, ale ich zawartość merytoryczna sprawia, że warto czekać.

WEBINARYRobię

ASAPScience

https://www.youtube.com/user/AsapSCIENCE

Mitchell Moffit i Gregory Brown tworzą krótkie (3-5 min) filmy, w których poruszają kwestie naukowe, pseudo-naukowe i kompletnie nienaukowe, ale robią to w sposób, który może się podobać.

ASAPThought

https://www.youtube.com/channel/UCznHh6gk3ewFhaTZtdQFWWw

Duet ten sam co powyżej, ale tym razem daleko od nauki, a bliżej do tematów życiowych.

MinuteEarth

https://www.youtube.com/channel/UCeiYXex_fwgYDonaTcSIk6w

Henry Reich i grupa znajomych opowiadają o nauce związanej głównie z naszą planetą. Zadliwe w biegu 3-minutowe materiały ze specyficzną grafiką potrafią rozbawić.

SciShow

https://www.youtube.com/channel/UCZYTClx2T1of7BRZ86-8fow

Na koniec smaczek. Hank Green i Michael Aranda cztery razy w tygodniu opowiadają o mało oczywistych i jeszcze mniej znanych materiałach, teoriach i zjawiskach. Taka trochę Sonda^2, której nie potrafiło zrobić TVP.

Znasz jakieś ciekawe kanały na YT, wrzuć w komentarzu!
""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.

Tags: