NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Kindle Whispercast – e-podręczniki w chmurze

Kindle Whispercast – e-podręczniki w chmurze

18 października 2012

Kindle Whispercast to darmowa aplikacja służąca do zarządzania flotą e-książek. Jest to idealne narzędzie dla szkół, które zdecydują się na ulżenie uczniowskim plecom i zdecydują się na pójście w kierunku e-podręczników.

Wyobraź sobie tylko: pierwszego września, Twój Kindle zostaje doładowany wszystkimi podręcznikami i lekturami, nic nie musisz robić, książki są spersonalizowane i dokładnie takie, jak potrzebuje Twój nauczyciel. Wybierając specjalizację, czy profil szkoły masz w swoim urządzeniu dokładnie to, czego potrzebujesz. Zapisując się na koło zainteresować, automatycznie dostajesz materiały dodatkowe. Podobnie jest z komunikatami, planami lekcji, czy informacjami o wycieczkach, a to wszystko przez cały okres edukacji.

WEBINARYRobię

Niby niepozorna środa 17. października okazała się dniem, w którym firma Jeffa Bezosa uczyniła powyższe marzenia rzeczywistością. Whisperer, bo tak się nazywa to narzędzie,  jest prosty, dostępny dla wszystkich i nieodpłatny. Jedynym wymaganiem jest posiadanie konta w serwisie Amazon.com. Główne zadania to:

  1. Zarządzanie flotą czytników
  2. Bezprzewodowe przesyłanie książek, dokumentów i aplikacji
  3. Tworzenie grup użytkowników
  4. Bezprzewodową konfigurację
  5. Wsparcie dla wszystkich wersji Kindle i innych urządzeń poprzez standardowe aplikacje
  6. Wsparcie zakupów na Amazonie

Amazon przedstawił również ciekawe studium przypadku. Otóż szkoła Curtis Fundamental Elementary została wyposażona w 73 czytniki, które zostały rozdane dzieciom z klas 3-5, ale zanim się to stało nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym efektywnego wykorzystania czytników.

Czytniki wykorzystywane są na lekcjach, jak i podczas zająć dodatkowych, a wybrani uczniowie mogli zabrać czytniki do domów na całe wakacje.

Najczęściej wykorzystywanymi funkcjami były:

  • zaznaczanie fragmentów,
  • wyjaśnianie pojęć,
  • tworzenie zakładek
PREZENTACJERobię

Co ciekawe mnóstwo książek edukacyjnych, np. pochodzących z projektu CK-12 dostępnych jest za darmo, a wyorzystując Whispercast nauczyciel mógł je niemal natychmiast przesłać całej swojej klasie. Coś takiego jest niemożliwe w przypadku fizycznych książek. Po przeprowadzeniu ankiety okazało się, że wykorzystanie czytników motywuje uczniów, a odpowiednie zaplanowanie lekcji sprawia, że dużo chętniej czytają.

Gdyby aplikacja Whispercast była dostępna w Polsce, bo niestety nie jest, a ja miałbym wdrażać e-podręczniki w jakiejś szkole, albo na uniwersytecie, to myślę, że pomimo opisanych na Antywebie minusów byłbym za tym, żeby skorzystać akurat z tego rozwiązania.


Więcej na ten temat znajdziesz w serwisie Antyweb, gdzie opublikowałem felieton: Projekt e-podręczników się opóźnia, a Amazon robi swoje.

""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.