NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Podcast 2EDU #26. Sprawdzony przepis na innowację

Podcast 2EDU #26. Sprawdzony przepis na innowację

6 lutego 2018
Listen to "2EDU #26. Przepis na innowację" on Spreaker.
Nie przegap odcinków bonusowych subskrybuj podkast w: lub

W tym odcinku:
  • Co to jest innowacja?
  • Czym kreatywność różni się od innowacji?
  • Elementy innowacyjnej organizacji
  • Dlaczego kreatywni ludzie to nie wszystko?
  • Jak udowodnić, że kreatywne rozwiązywanie problemów niesie wartość biznesową?
Linki wymienione w odcinku

Do sukcesu zespołu poszukującego innowacyjnych rozwiązań potrzeba tylko tyle, albo aż tyle. Innowacja to takie płochliwe zwierzę, które potrzebuje mnóstwa warunków do tego, żeby żyć i przynosić korzyści swojemu hodowcy.

Talent + Środowisko + Proces

Szkolenia online, którymi się zajmuję ciągle uznawane są za innowacyjne. Stosowanie platform LMS do zarządzania wszystkimi szkoleniami, czy stosowanie zintegrowanych systemów HR i L&D to ciągle dla wielu firm sfera marzeń.

Patrząc na dotychczasowe współprace z zespołami odpowiedzialnymi za wdrażanie elearningu zauważyłem, że niektóre z nich posiadają jakiś tajemny sposób na to, żeby zrealizowane pomysły przekładać na konkretne rezultaty biznesowe, które można skalować i z innowacji przekuwać je w globalne wdrożenia.

Jak być jednocześnie innowacyjnym i produktywnym?

Kiedy myślę o innowacyjnych zespołach, to fakt jest taki, że niewiele firm stać na to, żeby takie zespoły utrzymywać, tylko dlatego, że mogą coś ciekawego wymyślić. W większości organizacji wprowadzenie ulepszeń jest raczej inicjatywą oddolną, albo z czasem przeradza się w działania związane z projektem usprawniającym pracę.
Niestety dzieje się tak dlatego, że takie zespoły nie wiedzą jak się obronić, nie mają pojęcia jak pokazać swoją wartość.

Swój pokój

Kreatywność, a co za tym idzie innowacja potrzebuje talentów, a te talenty potrzebują przestrzeni do pracy. Potrzebują przestrzeni i motywacji, która według Steve’a Gladisa może być zaprezentowana w następujący sposób.

Dobre pomysły nie wystarczą

Żeby firma była innowacyjna nie wystarczy zatrudnienie najbardziej kreatywnych osób i posadzenie ich w najlepszych biurowcach. Organizacja, a w zasadzie jej managerowie powinni wiedzieć w jaki sposób skalować wytworzone prototypy i w jaki sposób zrobić z nich użytek biznesowy.

Coś a’la podsumowanie

Bycie innowacyjną organizacją nie jest trudne. Nie wymaga wielkich nakładów finansowych, ani stosowania specjalnych narzędzi, nawet nie wymaga tych, o których piszę powyżej, ale one mogą pomóc się szybciej zorganizować. Pamiętaj jednak proszę o tym, że jak każdy przejaw kreatywności, innowacyjność leży w ludziach, którzy czasami nie mają energii, czasami potrzebują odpoczynku, a czasami tak jak ja nagrywając odcinek i pisząc ten tekst mają serdecznie dosyć i najchętniej rzuciliby w kąt swoją pasję.

PS. Nie przejmujcie się, do soboty mi przejdzie.

o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.