Single Blog Title

This is a single blog caption
19
Paź

Jak zrobić webinar live na Facebooku?

Kiedy ktoś pyta na forach o narzędzie do webinarów padają od razu nazwy popularnych narzędzi: GoToWebinar, ClickMeeting, Adobe Connect. Trochę mniej jest ludzi, którzy mówią, że Youtube. Całkiem nieśmiało przebijają się również Ci, którzy sugerują Facebookowy LIVE.

Facebook LIVE

Na początku 2016 Facebook dał wszystkim posiadaczom aplikacji mobilnych i wersji przeglądarkowej możliwość nadawania LIVE. Wszystko, co musimy zrobić, to kliknąć przycisk z „ludkiem w aureoli”, albo oczkiem w kamerze. W tym momencie aplikacja prosi nas o dostęp do kamery i nasza piękna facjata, lub wręcz przeciwnie, to co chcemy pokazać jest nadawane w świat. W dobie połączeń LTE działa to całkiem sprawnie i znam całkiem sporo osób, które z tego dobrodziejstwa korzystają.

live

Ciekawe jest to, żę Facebook pozwala na nadawanie LIVE również w zamkniętych grupach, a więc daje całkiem spory potencjał do tego, żeby szkolić na odległość, bo grupa może być przecież zamknięta. Sam spróbowałem tego na eLearning Robię i… działa.

live-png-facebook

Działa nawet bardzo dobrze, widać jak ludzie dołączają do transmisji, co piszą, co się podoba, co raczej nie. Finalnie dostajemy nagranie z kompletem komentarzy. Bardzo dobre i szybkie rozwiązanie jeśli chcemy gadać do kamery, ale raczej średnio dobre jeśli chcemy zrobić np. webinar, w którym będziemy nadawali w świat naszą prezentację, albo objaśniali co dzieje się na ekranie.

Jak pokazać swój ekran na Facebook LIVE?

Wychodząc z założenia, że chcemy pokazać swój ekran na Facebooku można to zrobić na kilka różnych sposobów. Można kupić odpowiedni sprzęt przechwytujący obraz z wyjścia HDMI i nadający go LIVE innym urządzeniem. Można skorzystać z płatnego oprogramowania. Marta Eichstaedt z WebComm poleca Vmix, którego używa realizując profesjonalne transmisje. Ja stwierdziłem, że poszukam czegoś, za co nie będę musiał płacić. Okało się, że jest.

003

Nazywa się to Open Broadcaster i pomimo swojego niewyszukanego wyglądu działa jak należy. Nie dość że daje on możliwość przechwytywania obrazu z kilku kamer, mikrofonów i ekranów, to możemy za jego pomocą nagrywać screencasty, a nawet dzięki trybowi Studio Mode, tworzyć przejścia pomiędzy zaplanowanymi scenami.

A teraz do rzeczy. Jak ro zrobić?

Żeby zrobić transmisję LIVE ze swojego ekranu musimy mieć 3 rzeczy:

  1. Stronę na facebooku, do której mamy prawa administracyjne.
  2. Zainstalowany Open Broadcaster
  3. Chęci

Krok 1. Logujemy się do Facebooka i przechodzimy na naszą stronę.

Krok 2. Klikamy w zakładkę Narzędzia do publikowania.

001

Krok 3. Klikamy na znajdujący się w górnej belce nad Kolekcją filmów, przycisk Na żywo. Otwiera się wtedy kolejne okienko: Utwórz transmisję video na żywo. 

002

Krok 4. Z tego okna kopiujemy wartość pola Klucz transmisji strumieniowej i przechodzimy do aplikacji Open Broadcaster.

Krok 5. Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, to komponujemy swoją scenę dodając źródła video w sekcji Sources. Jak widzisz moja scena składa się z ekranu i obrazu z kamery w trybie PiP.

004

Krok 6. Jeśli scena nas zadowala przechodzimy do sekcji ustawień Settings, a po jej pojawieniu się przechodzimy do zakładki Stream i wybieramy tam wartości pokazane na ekranie poniżej, oraz wklejamy Stream key, który skopiowaliśmy ze strony Facebooka. Następnie klikamy OK i wracamy do ekranu głównego aplikacji.

005

Krok 7. Jesteśmy gotowi do nadawania LIVE. Wystarczy kliknąć Start Streaming i jeśli mamy dobre łącze wszystko powinno działać.

006

Wnioski po kilku transmisjach

Zestaw Open Broadcaster + Facebook jest całkiem kuszącą opcją, zwłaszcza dla osób, które aktywnie działają na Facebooku. Kilka prób (jedną możesz zobaczyć tutaj) z tym zestawem pozwala mi jedynie teoretyzować, ale wnioski są następujące:

  1. Bardzo ważne jest przetestowanie różnych konfiguracji video, audio i streamingu, bo Open Broadcaster przy złych ustawieniach powoduje klatkowanie, albo rozjazd video z audio.
  2. Pokazujemy światu wszystko co mamy na ekranie, więc warto wyposażyć się w 2 ekrany i prezentować tylko jeden.
  3. Polecam zaangażować drugą osobę, która będzie odpowiedzialna za tworzenie kompozycji strumienia, czyli tego co w danej chwili nadajemy. Niestety nie jest to aż tak łatwe jak np. w ClickMeeting.Teraz troszkę o zaletach
  4. Konfiguracja całości trwa zaledwie kilka minut i nie musimy jej powtarzać (za wyjątkiem skopiowania klucza).
  5. Open Broadcaster od razu nagrywa nasze strumienie na dysk i możemy je później skomponować w inny zestaw w oprogramowaniu takim jak np. Camtasia.
  6. Biorąc pod uwagę zaangażowanie grupy Facebookowej tworzenie sesji LIVE i późniejsze publikowanie materiałów video działa dużo lepiej niż jakiekolwiek linki, czy ankiety.

Masz pytania? Pisz!

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required