Single Blog Title

This is a single blog caption
12
Wrz

Podstawy prawa autorskiego – Studia e-learning

Zacznijmy od tego kim jesteś i czym się zajmujesz?

Nazywam się Roman Bieda i jestem radcą prawnym i rzecznikiem patentowym. Pracuję w kancelarii Maruta Wachta. Specjalizuję się w prawie własności intelektualnej oraz szeroko rozumianym prawie nowych technologii. Na co dzień zajmuję się między innymi doradztwem prawnym z zakresu prawa własności intelektualnej, sporządzeniem i negocjacją umów IT, obsługą prawną skomplikowanych projektów IT. Specjalizuję się również w ochronie danych osobowych oraz prawnych aspektach handlu elektronicznego.
Pracę zawodową staram się łączyć z praktyką wykładowcy oraz trenera. Wykładam przedmioty związane z prawem własności intelektualnej oraz prawem nowych technologii w Szkole Głównej Handlowej, Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera, Instytucie Podstaw Informatyki PAN oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Jestem opiekunem oraz wykładowcą w ramach studiów podyplomowych Prawo Nowoczesnych Technologii prowadzonych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie. Przygotowuję rozprawę doktorską w Instytucie Nauk Prawny PAN.

Na studiach odpowiadasz za przedmiot…

Prowadzę przedmiot pt. „Podstawy prawa autorskiego”.

Na czym chcesz się skupić podczas jego realizacji?

Zamierzam skupić się na praktycznych aspektach prawa autorskiego, w tym na zasadach wykorzystania utworów w ramach własnych projektów e-learningowych oraz zasadach udostępnienia własnych prac (np. kursów e-learningowych). W oparciu o praktyczne przykłady, przedstawię problematykę przedmiotu i podmiotu prawa autorskiego, majątkowych i osobistych praw autorskich, dozwolonego użytku cudzych utworów, ochrony wizerunku. Zastanowimy się również nad niezwykle ciekawym problemem wykorzystania samego „pomysłu” na utwór (np. kurs e-learningowy) oraz problemem współtwórczości.

Szczególną uwagę poświęcę problematyce umów w prawie autorskim. Poruszę między innymi tematykę wykorzystania utworów (grafiki, zdjęć) udostępnionych na licencjach creative commons oraz licencjach open source (np. oprogramowania).

Jakie praktyczne umiejętności zdobędą uczestnicy?

Uczestnicy studiów poznają przede wszystkim zasady ochrony praw autorskich. Poznają zasady wykorzystania cudzych utworów w ramach własnych projektów oraz zasady udostępniania własnych prac twórczych. Dowiedzą się na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę sporządzając umowy licencyjne oraz umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich. Uczestnicy dowiedzą się jak „włączyć” w przypadku naruszen ich praw autorskich.

Jak zmieniło się i jak aktualnie wygląda aktualnie w Polsce podejście do tematu Twoich zajęć?

Myślę, że coraz więcej osób zdaję sobie sprawę z konieczności respektowania praw autorskich twórców. Niewątpliwie, coraz więcej osób realizują swoje projekty zwraca uwagę na to, czy są uprawnienie do wykorzystania innych utworów (np. zdjęć, grafiki, oprogramowania) w swoich projektach. Coraz więcej osób decyduje się również na sądowne dochodzenie roszczeń w przypadku naruszenia ich praw autorskich.

Czy widzisz jakieś często pojawiające się błędy, albo kwestie na które chcesz zwrócić szczególną uwagę podczas swoich zajęć?

Myślę, że istnieje szereg „mitów” dotyczących praw autorskich. Nie ukrywajmy, wynikają one z nieznajomości stosunkowo skomplikowanych regulacji prawa autorskiego. Przykładowo, w rozmowach z twórcami, często spotykam się z błędnym założeniem, że w celach niekomercyjnych zawsze można dowolnie wykorzystać cudzy utwór lub, że zawsze możemy dowolnie wykorzystać cudzy utwór, jeżeli tylko oznaczymy jego twórcę. O tego rodzaju błędnych założeniach mówić będziemy na zajęciach.

Wiele nieprawidłowości obserwuję również w formułowaniu umów autorskoprawnych. Na zajęciach wskaże jakie są główne ryzyka i nieprawidłowości w tym zakresie.

Na koniec, proszę powiedz mi na czym aktualnie skupiasz się w swojej pracy i gdzie możemy znaleźć więcej informacji na jej temat?

Jak już powiedziałem zajmuje się głównie świadczeniem pomocy prawnej w zakresie prawa własności intelektualnej oraz prawa IT. Aktualnie zajmuję się głównie obsługą prawną projektów dotyczących wdrożeń systemów informatycznych, handlu elektronicznego oraz audytami danych osobowych. Skupiam się również na przygotowaniu pracy doktorskiej oraz poświęcam działalności szkoleniowej.

Osoby zainteresowane moje działalnością zapraszam na stronę naszej kancelarii www.maruta.pl oraz na moje stronę www.romanbieda.pl

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required