Single Blog Title

This is a single blog caption
21
Wrz

Co nowego w Camtasia?

Wczoraj miała miejsce internetowa premiera oprogramowania do nagrywania ekranów firmy Techsmith o nazwie Camtasia (już nie Camtasia Studio, czy Camtasia for Mac). Podczas konferencji zorganizowanej poprzez Facebook zaprezentowano wszystko to, co pojawi się jako oferta już w październiku. Cieszę się na tę zmianę, bo Camtasia ma już swoje lata, ale jednocześnie mam nadzieję, że to co było ogromnym plusem, czyli łatwość tworzenia materiałów video i bardzo szybkie ich renderowanie nie zostało zepsute.

Poniżej kilka zmian, w koleności potencjału wykorzystania:

1. Zachowania

Całkiem nowy komponent daje możliwości tworzenia serii zachować na obiektach znajduących się na poszczególnych warstwach. Wygląda to mniej więcej tak:

  • na stronę, dodaję obiekt (ikonę, alto tekst),
  • z listy wybieram zachowanie,
  • przeciągam na ten obiekt,
  • efekt zostaje zaaplikowany do danego komponentu.

Oczywiście szczegóły można edytować w sekcji Właściwości – Preferences. Jeśli ludzie z TechSmith zadbali o użyteczność i zachowali ją na poziomie innych funkcji aplikacji będzie to, mówiąc po anglosasu – gamechanger, bo z tego co widziałem zachowania obiektów są bardzo podobne do tych, które można było do tej pory uzyskać np. w AfterEffects. Dowiedziałem się również tego, że niektóre komponenty będzie można dokupić na stronie TechSmith.

2. Animacje

Kiedy chcemy wyjaśnić jakąś kwestię, albo opowiedzieć historię, ewentualnie stworzyć kontekst w szkoleniu często korzystamy z krótkich animowanych filmików. Do tej pory tworzenie ich w Camtasii było dość skomplikowane, jeśli nie niemożliwe. Trzeba było korzystać z zewnętrznych programów i zmagać się później z aktualizacjami. W tej wersji mamy mieć pełną możliwość animowania obiektów i to nie tylko w postaci pokazywania ich i chowania. Zobaczymy jak to będzie działało w praktyce.

01-interfejs

3. Biblioteka komponentów

Przejścia pomiędzy częściami materiału video, animowane tła, intro i outro oraz szablony podpisów na ekranie (one-third), to wszystko ma być dostępne w programie, ale ma się też pojawić opcja dokupienia szablonów. Miejmy nadzieję, że będzie na tyle duża, że da się uniknąć sytuacji znanej np. z Articulate Storyline, w której projekt da się rozpoznać z kilometra. Ciekawy jestem też jakie będą ceny takich komponentów.

4. Przeprojektowany interfejs

Interfejs, jak to w Camtasii jest oczywiście kontekstowy, jak do tej pory, ale dzisiaj wygląda to troszkę topornie. Został dostosowany tak, że można na nim pracować korzystając z monitorów o rozdzielczości do 4K. Wygląda dobrze, czysto, czasami wręcz minimalistycznie. Me Gusta!

58eaa430-editor-3-copy

5. Poprawienie wydajności aplikacji

Nowa Camtasia ma być 64-bitowa i TechSmith obiecuje, że przeprojektowanie aplikacji zwiększy jej wydajność. Osobiście mam nadzieję, że nikt nie zepsuł silnika do renderowania, bo ten działał bardzo dobrze i działał dużo lepiej niż w innych popularnych programach video. Liczę na to, że Camtasia będzie działała przede wszytkim stabilniej, bo na szybkość nie mogłem narzekać. Za to przy dużej ilości warstw, przejść i materiałów video zdarzało się jej po prostu wywrócić.

6. Przenoszenie projektów pomiędzy Windowsem, a MacOSX

Jest to zmiana spora i bardzo znacząca zwłaszcza dla osób które pracują na różnych środowiskach. Do tej pory Camtasia występowała w 2 podgatunkach. Jako Camtasia Studio dla Windows i Camtasia for Mac. Obydwa narzędzia różniły się szczegółami, ale znaczącym utrudnieniem było to, że projektów nie dało się przenosić pomiędzy systemami. Teraz ma to być możliwe.

7. Testy w video dostępne także na MacOS

Poza wymienioną powyżej trudnością sporym ograniczeniem było to, że w wersji dla MacOS nie było dostępu do testów, które można umieszczać w materiale video. Windows w tej sytuacji wygrywał zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy żeby nasze materiały video były bardziej interaktywne.

Podsumowanie

Niestety ludzie od PR-u Camtasii nie mają ochoty na to, żeby podzielić się informacjami innymi niż te, którymi podzielili się wczoraj. Dział PR grzecznie poinformował mnie, że:

The new Camtasia is not yet available to write about. The launch is next month.

You can sign up for updates at this link here: bit.ly/newcamtasia

That link will add you to the early announcement list so that you can learn when the Camtasia release is coming out.

pozostaje więc czekać.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required