Single Blog Title

This is a single blog caption
25
Sie

Jak uczyć dorosłych, czyli andragogika – Studia elearning

Zmiany, zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Tego możemy być pewni. Zmiany również w planie studiów. Po 2 edycjach, z których jestem bardzo zadowolony przyszedł czas na nowe twarze i nowy program. W tym roku w programie pojawi się cztery nowe przedmioty:

  • Sketchnoting,
  • Podstawy i kazusy prawa autorskiego,
  • Copywriting
  • Multimedia

Tymczasem chcę wrócić do przedstawienia wykładowcy, który nie dość, że zna się na temacie, to jeszcze potrafi ciekawie przekazać wiedzę na jego temat.

Mówi o sobie tak:

Moim głównym celem pracy trenerskiej jest uruchomienie zmiany perspektywy uczestników i rozpoczęcie drogi w zmianie emocjonalnej, osobistej i budowanie kompetencji interpersonalnych umożliwiających dobrą współpracę, funkcjonowanie między ludźmi.

ale, musiałem z niego wyciągnąć trochę więcej i właśnie to więcej publikuję poniżej.

Zacznijmy od tego kim jesteś i czym się zajmujesz?

Tomasz Waleczko, jestem pasjonatem poszerzania i zmiany perspektywy. To motto towarzyszy mi w życiu zawodowym, czyli trenerskiej, facylitatorskiej pracy z grupami, ewaluacji projektów społecznych i w pracy dydaktycznej. Prowadzę Instytut Witelon, w którym wspieramy rozwój osobisty i zawodowy ludzi. Prywatnie walczę o work/life balance, chodząc po górach, pływając na kajakach i czytająć science-fiction.

Na studiach odpowiadasz za przedmiot…

Andragogika, czyli jak (na)uczyć dorosłych. Ta dziedzina uwzględnia i rozumienie procesów poznawczych i motywacje dorosłych, a także ich złożoną sytuację życiowo-zawodową.

Na czym chcesz się skupić podczas jego realizacji?

Chciałbym się skoncentrować na poprowadzeniu zajęć w zgodzie z ich przesłaniem i przekonaniem słuchaczy, że uwzględnienie specyfiki uczenia się dorosłego człowieka, zwiększy efektywność ich projektów

Jaki jest cel Twoich zajęć?

Celem moich zajęć jest przekazanie wiedzy w jaki sposób uwzględnić postulaty andragogiki w tworzeniu e-learningu (obszary motywacji, układu treści, rozumienia procesów poznawczych).

Jakie praktyczne umiejętności zdobędą uczestnicy?

Przełożą ogólne zasady dotyczące uczenia na projekt e-learningu.

Jak zmieniło się i jak aktualnie wygląda aktualnie w Polsce podejście do tematu Twoich zajęć?

Spotkałem się z podejściem, że andragogika nie istnieje i jej postulaty zawierają się w pedagogice. Z drugiej strony spotykam praktyków uczenia dorosłych, którzy doskonale wyczuwają, a przede wszystkim potrafią skutecznie nauczać, układać plany zajęć i motywować dorosłych do poszerzania wiedzy (i umiejętności).

Czy widzisz jakieś często pojawiające się błędy, albo kwestie na które chcesz zwrócić szczególną uwagę podczas swoich zajęć?

Nauczający (w tym twórcy e-learningu) uważają, że uczenie się dorosłego człowieka nie różni się od podejścia do młodzieży i dzieci. Eksperci w danym temacie chcą przekazać maksymalnie dużo wiedzy, co kończy się spadkiem motywacji i zniechęceniem korzystających z nauki. Często spotykam się z nadmiernym teoretyzowaniem i brakiem praktyki.

Na koniec, proszę powiedz mi na czym aktualnie skupiasz się w swojej pracy i gdzie możemy znaleźć więcej informacji na jej temat?

Obecnie wspieram firmy w rozwoju kompetencji interpersonalnych, uczę trenerów prowadzenia zajęć metodami aktywnymi i ewaluuję projekty społeczne. Więcej o mnie można znaleźć na: www.instytut-witelon.pl oraz www.treninginterpersonalny.pl

 

 

 

Poznaj pozostałych wykładowców

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required