NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Adobe Captivate Prime LMS który zatrzęsie rynkiem szkoleń

Adobe Captivate Prime LMS który zatrzęsie rynkiem szkoleń

20 sierpnia 2015

Bez popupów, bez pluginów, gotowy do działania w 90 minut. System do zarządzania szkoleniami, który został uposzczony wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Ograniczony do kilku podstawowych ról i jednego odtwarzacza treści, ale za to kłądący nacisk na coś czego świat szkoleń oczekiwał od dawna: użyteczności, śledzenia kompetencji, dobrego raportowania i grywalizacji.

To musiało się kiedyś wydarzyć. Firma Adobe, która aktualnie posiada w swoim portfolio narzędzie do tworzenia szkoleń (Captivate) tworzenia szkoleń video (Adobe Presenter) i realizacji webinarów (Connect) uzupełniła swoje portfolio o system zarządzania. Wychodząc z założenia, że nie tylko materiały w standardzie SCORM są interesującym kanałem szkolenia kadr i bazując na swoim kilkunastoletnim doświadczeniu pracy z największymi organizacjami Adobe pokazało Captivate Prime.

adobe-lms-captivate-login-2edu

KALENDARZSzkoleń

Odwieczne potrzeby L&D

Branża szkoleń od dawna czeka na dobry system do zarządzania szkoleniami ich uczestnikami i wszystkim innym co się z tym wiąże. Niestety każdy dostawca LMS-ów mówi, że to właśnie on ma to unikalne wspaniałe narzędzie, które spełnia wszystkie potrzeby, ale prawda jest taka, że jak mają coś wszyscy to nie ma tego nikt, bo z reguły na LMS-y narzekają wszyscy od Moodla po Sabę i Meridiany.

Jak pisze na swoim blogu Adobe, klienci oczekiwali od ich oprogramowania kilku specyficznych rzeczy:

  • Chmura – Z racji tego, że rozwiązania chmurowe, lub jak kto woli SaaS nie są już niczym niezwykłym Adobe poszło właśnie w tym kierunku. Wchodzisz, zakładasz konto i masz dostęp do platformy.
  • Mobilność – wymaganie niemal domyślne w dzisiejszym świecie. System udostępniający materiały szkoleniowe i same materiały muszą być dostępne dla urządzeń mobiilnych i to w sposób zapeniajcy możliwie pełne spektrum doświadczeń szkoleniowych.
  • Analityka – to, co stało się kilka lat temu w marketingu, za sprawą narzędzi takich jak np. Brand24 dzieje się teraz w działach szkoleniowych. Nie ma już ściemniania na temat efektywności, wszystko się mierzy, sprawdza i odziera ze ściemy (zobacz Effect Factor)
  • Grywalizacja – proste nagrody działają i motywują także w szkoleniach online.

Główne cechy, czyli co dostaliśmy

Żeby wbić się w dojrzały już rynek learningowy Adobe musiało stworzyć coś, co będzie ewidentnie odstawało od konkurencji i uzupełni pakiet oprogramowania learningowego o platformę dystrybucji materiałów szkoleniowych i zarządzania użytkownikami. Czy Prime jest wystarczająco dobry, żeby wywrócić rynek do góry nogami? Pewnie nie odrazu, może wcale, ale jestem pewny, że nieźle zamiesza. Oto dlaczego:

WEBINARYRobię

1. Jeden odtwarzacz do wszystkiego (Unified fluidic player)

Na pierwszy rzut oka nic wielkiego, prosty odtwarzacz do treści szkoleniowych. Zajmuje cały ekran dopasowując się do niego, ma podstawowe przyciski nawigacyjne i w zasadzie tyle. Ale przecież musi się tu pojawić „ale”, bo nie byłbym sobą. Unified fluidic player – bo tak piękną nazwę dostał odtwarzacz jest realizacją pomysłu, na który wpaść mógł każdy, ale nikt tego wcześniej nie zrobił. Założenie ma proste, ma odtwarzać wszystko i na wszystkich urządzeniach. Pierwsze wszystko oznacza najbardziej popularne formaty używane w elearningu (.doc, .pdf, SCORM, AICC itp.), a drugie wszystko urządzenia nie-mobilne i mobilne, które obsługują HTML5.

singleFluidicPlayer

2. Użyteczność

W szeroko rozumianym świecie learningowym ogromne wysiłki wkłada się w to jak wyglądają i jak działają szkolenia. Projektanci i developerzy spędzają miesiące na tym, żeby szkolenie, które tworzą generowało zmianę, żeby działało, było angażujące i motywujące. Tymczasem nierzadko zdarza się, że taka wymuskana perełka trafia do systemu, w który przypomina zasieki na normandzkim brzegu w D-Day i nie ma szans, żeby ktoś to szkolenie znalazł, a jeśli już znajdzie, to całe jego pokłady motywacji i uwagi sczezły na przedzieraniu się przez katalog.

Adobe-Prime-Captivate-Usability-2EDU

Prime poradził sobie z tym problemem. po 30 minutach klikania wiedziałem co i jak nie tylko na panelu użytkownika, ale także autora i administratora. W kilku słowach: Nie ma biedy, szlachta złotem płaci!

3. Mobilność

Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu szkolenia online (po latach starań), w końcu działają znośnie, nie jakoś cudowni na urządzeniach mobilnych, ale udostępniające je LMSy już niestety nie. Tym razem jest lepiej, nie jest jakoś cudownie wspaniale, jest akceptowalnie, ale Captivate Prime został raczej przyotowany pod tablet niż smartfona i to jest chyba największe rozczarowanie. Liczyłem na responsywną aplikację, która nie będzie wyświetlała pomniejszonej wersji desktopowej, tylko da mi zupełnie inny interfejs.
Adobe-Captivate-Prime-mobile-interface

4. Raporty

Kolejna rzecz, której branża szkoleń chciała tak bardzo. Możliwość wyciągania takich danych, jakie akurat są potrzebne, albo chociaż trochę innych niż te ile ludzi otworzyło i ukończyło szkolenie. Niestety nie było mi dane przeprowadzić bardziej zaawansowanych testów – nie mam platformy z tysiącem userów i taką samą ilością szkoleń, ale 120 predefiniowanych raportów i możliwość pobierania surowych danych wróży postęp.
Adobe-Captivate-Prime-reports

PREZENTACJERobię

5. Skupienie na umiejętnościach/kompetencjach (w końcu)

Pomimo tego, że umiejętności, kompetencje i inne podobne funkcje pojawiały się już w LMS-ach, to tak dobrze dopracowanego narzędzia pod względem prostoty wykrozystania jeszcze nie widziałem. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie nową umiejętność zdefiniować, a następnie zdefiniować z którym szkoleniem i w jakim stopniu będzie powiązana. Niby nic trudnego, a po raz kolejny nikt wcześniej nie zrobił tego na takim poziomie.
Adobe-Captivate-Prime-skills-editing-and-display

6. Grywalizacja

No i tutaj po raz kolejny ta sama historia. Kilka predefiniowanych odznak, znaczniki postępu i możliwość porównywania się z innymi. Wszystko jasne proste i właśnie o to chodzi. Po co kombinować, skoro i tak 90% użytkowników będzie korzystało z tych funkcji tylko w podstawowym zakresie. Oby tak dalej.

7. Efektywność szkolenia

Ostatnim elementem, który z mojej perspektywy warty jest szczególnej uwagi jest wskaźnik efektywności szkolenia, który pojawia się jako mała ikona z numerkiem w prawym górnym rogu każdego szkolenia. Wskaźnik ten oparty jest na pierwszych trzech poziomach modelu Kirkpatricka i tutaj powtórzę się po raz ostatni. Niby nic wielkiego, ale ma szansę zadziałać na szeroką skalę.
Adobe-Captivate-Prime-Course-effectiveness

Ile ta przyjemność kosztuje

Koszt za użytkownika jest stosunkowo niewielki, bo jedyne 4$, ale jeśli popatrzymy na to, że minimalna ilośc użytkowników, którą możemy mieć w systemie to 100, okazuje się, że koszty wzrastają do 400$ miesięcznie, a to już nie jest tak mało, zwłaszcza na polską kieszeń.

miesiąc rok
1 użytkownik $4 $48
100 użytkowników $400 $4800
ok. 12.000zł netto

Teraz powstaje pytanie, czy 12.000zł rocznie za LMS-a dla 100 użytkowników to dużo, czy mało. Będzie to zależało oczywiście od konkretnych potrzeb, ale w porównaniu do znanych narzędzi takich jak SumTotal korzystanie z Captivate Prime jest jedynie ułamkiem kosztu, a dostępne funkcje są jak najbardziej korporacyjne.

Nazwa LMS-a Cena netto PL/EN
SumTotal of Skillsoft ok. 40.000 zł EN
Adobe Captivate Prime ok. 19.500zł EN
LitmosLMS 9500 zł EN
Learncom 2 od Llidero 4680 zł PL
iCampus 3576 zł PL
System Way2Learn 3360 zł PL
Moodle Cloud *) od 3000 zł EN/PL

*) Moodle w chmurze wykupiony u jednego z partnerów razem z supportem

Z perspektywy działu szkoleniowego średniej firmy, czy firmy szkoleniowej kwota nie jest przerażająca, ale w porównaniu do rodzimych narzędzi Adobe Captivate Prime jest po prostu drogi. Jeśli więc jesteś trenerem, albo LMS ma być narzędziem uzupełniającym Twoje działania szkoleniowe warto zainteresować się tańszymi narzędziami, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze szkoleniami, albo jeśli nie masz potrzeby szkolenia 100 uczestników.

Podsumowanie

Jestem ciągle pod wrażeniem. Mam ochotę opowiadać jak dobrze zostały zaprojektowane podstawowe funkcje LMS-a i jak bardzo chciałbym zacząć go używać na skalę większą niż 30 dniowe demo. Większość zakamarków systemu sprawia, że moje średnie doświadczenie z zarządzaniem szkoleniami, użytkownikami, kompetencjami i certyfikacjami pozwala w systemie poruszać się swobodnie i intuicyjnie.

Takie elementy jak odznaki, czy mapa umiejętności oraz możliwość porównania się z innymi ludźmi (np. managerami z tej samej organizacji) to oczywiście drobnostki, ale właśnie w tych szczegółach tkwi największa wartość Captivate Prime.

Zakochałem się w tym LMSie od pierwszego użycia.
""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.

Tags:
, ,