Single Blog Title

This is a single blog caption
20
Maj

Ile warta jest Twoja koncentracja?

Uwaga, skupienie, koncentracja. Powadząc własny biznes, albo pracując dla kogoś nie obędziesz się bez niej. Zarządzanie własną koncentracją jest kluczowym elementem, który określa to jak dobrze funkcjonujesz.

Uwaga ma swoje ograniczenia

Każdy z nas ma w sobie jakieś pokłady zdolności do skupienia własnej uwagi na jakiejś dziedzinie, projekcie, czy zadaniu. Podobnie jak w portfelu masz jakąś ilość gotówki, tak w sobie masz jakąś ilość umiejętności do skupiania się. Załóżmy, że przy sobie stówę – 100zł. Jesteś w całkiem dobrej komfortowej sytuacji, ale ten jeden banknot to cała Twoja uwaga, którą w tej chwili dysponujesz. Nie ma więcej. Więc jeśli wydasz 80 zł na jeden aspekt życia, masz tylko 20zł na wszystkie inne. Jeśli wydasz 90, zostnie 10 i tak dalej. W danej chwili nie możesz mieć więcej niż masz i nie możesz też pożyczyć. Nie ma również Providenta z workiem uwagi.

404750

To jest cała Twoja uwaga!

Na początku wydajesz dużo

Kiedy zakładasz firmę najprawdopodobniej wydajesz 95 zł na to, żeby uporać się z dokumentami, urzędami, oprogramowanie, sprzętem, biurem i tak dalej — podobnie w przypadku nowego projektu, czy zadania. Na początku inwestujesz własną uwagę w to, czego później nawet nie będziesz zauważać. Podobnie działamy wszyscy. Jeśli udostępniasz ludziom elearning poprzez LMS, na przykład Moodle-a to pierwsze logowania będą kosztować ich 70zł, kolejne 50 i 30, aż w końcu będą to niezauważalne grosze. Pamiętaj o tym koszcie, zwłaszcza na początku.

50zl

Czasami tyle kosztuje Cię logowanie do LMS-a

Później nie zauważasz wydatków

Pewnie zdarzyło Ci się słyszeć, albo nawet samemu odczuć to, że jadąc samochodem, czy rowerem pewne czynności wykonujemy automatycznie. Jeśli osobę ze sporym doświadczeniem zapytacie ile swojej uwagi poświęca takim działaniom najprawdopodobniej odpowie, że nic. To niestety nie jest prawda, te czynności nie są wykonywane automatycznie, po prostu wydajemy na nie mniej naszej uwagi.

Z prowadzeniem firmy, realizowaniem projektu, czy korzystaniem ze szkoleń jest dokładnie tak samo. Im więcej zadań i działań zredukujemy do koszu pojedynczej złotówki, albo nawet grosza, tym więcej uwagi zostanie nam na to, co jest sednem działania, albo przynosi nam satysfakcję, bo czy zakładasz firmę po to, żeby pisać pisma do ZUS, czy US?

50

Jeśli masz wprawę logowanie kosztuje Cię pół złotego

Nie panikuj

Rzeczy, które robisz w tej chwili, albo które w tej chwili Cię zajmują zawsze będą pochłaniały najwięcej Twojej uwagi, pamiętaj jednak o tym, że największym jej pożeraczem jest panika. Strach nie pozwala Ci rozdądnie gospodarować własną „stówą” i często skłania Cię do tego, żeby wydać 90zł na zbliżanie się do samospełniającej się katastrofy i uwierz w to, bo właśnie dzisiaj wydałem 95,50 zł skupiając się na pieszym, który wszedł na jezdnię. Na szczęście, jego i moje pozostałe 450 groszy uwagi pozwoliło go ominąć.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required