NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Jak połączyć dobrą prezentację z dużą ilością treści? Zrób Slajdok!

Jak połączyć dobrą prezentację z dużą ilością treści? Zrób Slajdok!

6 listopada 2014

Nie tak dawno myślałem, że to herezja. Prezentacja z dużą ilością tekstu nie jest skuteczna, nie działa, przeszkadza. Okazuje się jednak, że można, da się i to efektownie.

Herezja w formie czystej

Do dzisiejszego poranka, kiedy słyszałem o tym, że prezentacja ma z jednej strony wspierać mówcę, a z drugiej uczyć tych, którzy nie byli na wystąpieniu przechodziły mi po plecach ciarki.

Zrzut ekranu 2014-11-05 o 21.04.56

Okazuje się jednak, że Nancy Duarte wyskoczyła z dość śmiałym pomysłem o nazwie Slidedoc, czyli po polsku i na skróty…

WEBINARYRobię

Slajdok

Forma ciekawa, bo łącząca to, co dobre w prezentacji, czyli wizualnie interesującą formę z tym, co dobre w dokumencie, czyli wyczerpującą temat treść. Najbardziej charakterystyczne cechy to:

  • Spis treści jak w dokumencie, ale atrakcyjny wizualnie i z działającymi linkami
  • Treść ułożona w kolumny jak w codziennej gazecie
  • Powiększone i wytłuszczone myśli przewodnie jak w prezentacji
  • Linki do zewnętrznych treści

Zrzut ekranu 2014-11-05 o 21.06.18

Biorąc pod uwagę fakt, wielopoziomowości prezentowanej treści, częste wykorzystanie diagramów oraz inforgrafik mamy do czynienia z interesującą koncepcją, która sprawia, że w głowie tłucze mi się myśl…

PREZENTACJERobię

Dlaczego nie ja to wymyśliłem

Jak to w przypadku wielu wynalazków bywa odpowiedź jest oczywista: Bo myślałem, że to herezja, a ktoś inny przyszedł i to zrobił. Dlatego też chylę czoła i z całą odpowiedzialnością polecam przewodnik po slajdokach i pobranie wzorca prezentacji.

*) Zrzuty ekranu po prostu wykorzystałem, pochodzą z powyżej linkowanej książki i nie czuję, żeby raniły Nancy ani naruszały jej prawa autorskie.

""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.

  • Andrzej Koniuk

    Dziwie się, że przy slajdokach nie ma ani słowa o bezpłatnym SWAYu microsoftu. Robiłem do niego jedno podejście, ale poległem. Ktoś miał z nim szerzej do czynienia?