Single Blog Title

This is a single blog caption
25
Sie

Dlaczego popełniasz błąd mówiąc metodologia elearningu?

Idziesz ulicą, patrzysz wisi plakat: Szkolenie z metodologii elearningu. Myślisz: będzie o tym jakie metody zastosować do badania elearningu. Myślisz: Chcę w tym uczestniczyć! Niestety patrzysz w program, a tam sama metodyka i to w najprostszej postaci.

Z metodologią w naszym języku jest tak samo jak z funkcjonalnością. Pożyczyliśmy sobie jej potoczne znaczenie z języka angielskiego i tak szastamy nim ile wlezie, bo przecież większość i tak nie wie o co chodzi. Sam pewnie nie raz to zrobiłem. Pytanie tylko, czy przedstawienie komuś „funkcjonalności aplikacji” lub „metodologii elearningu” jest tym samym co, zapoznanie go z fukcjami, lub przedstawienie mu metod, ewentualnie metodyki.

Bo w angielskim jest łatwiej? RLY?

W internetach panuje przekonanie, że w angielskim jest łatwiej, bo jest metodology i tyle. Anglosasi wrzucili je do jednego worka i się cieszą, albo i nie, bo słownik oksfordzki mówi tak:

methodology

Odnosi się więc pięknie i wprost do polskiej metodologii.

Metodologia piękną nauką jest

Z tym musimy się zgodzić. Nauka o metodach badań pięknym jest meta-poziomem. Jakże musi przyczyniać się do zwiększenia skuteczności metod, jak pozytywnie musi wpływać na ich wartość poznawczą.

Jeśli zerkniemy do Uniwersalnego Słownika Języka Polskiego dowiemy się, że:

metodologia – nauka o metodach badań naukowych i o sposobach przeprowadzania analiz oraz oceniania wartości poznawczej poszczególnych dyscyplin naukowych

możemy też zerknąć do Słownika Poprawnej Polszczyzny, gdzie znajdziemy:

metodologia: nauka o metodach badań naukowych, o skutecznych sposobach dociekania ich wartości poznawczej

Oprócz tego słowo metodologia, przed anglosaskim najazdem językowym pojawiało się w tekstach bardzo rzadko, podobnie jak funkcjonalność. Do niedawna funkcjonalne było mieszkanie, a metodologia występowała jako metodologia badań, na przykład chemicznych.

Metodyka, taka pedagogiczna

Skoro już wiemy, że w 90% przypadków mówiąc o metodologii ludzie mają na myśli jej siostrę metodykę, albo jeszcze lepiej pojedynczą metodę zobaczmy dla porządku jaka jest jej definicja.

O ile metoda, to po prostu sposób na wykonanie czegoś, o tyle metodyka pojawia się najczęściej, gdy chodzi o praktyczne zastosowanie jakichś metod. Mamy więc do czynienia z metodyką szkoleń online, a więc zbiorem metod, które możemy praktycznie w nich wykorzystać i nie ma co się wstydzić.

Zapamiętajmy więc:

Online training methodology = Metodyka szkoleń online 

Dla lubiących drążyć

Po tym jak wprowadziłem sobie w głowie podział na metologię badań i metodykę szkoleń (tak było mi łatiwej zapamiętać) zacząłem się zastanawiać, jak do tego wszystkiego pasuje mi metoda i heurystyka. A co?

No i znowu zacząłem od definicji:

metoda: świadoma i celowa procedura działania zmierzająca do rozwiązania danego problemu w skończonej liczbie kroków.

Definicja piękna, pełna i satysfakcjonująca mnie, pytanie jednak powstało kolejne, czy metodyka elearningu bardziej skupia się na metodach algorytmicznych, czy raczej heurystycznych. No i cóż, aktualnie jestem bliższy metodom heurystycznym, z racji tego, że metody szkoleniowe w ogóle bliżej są praktycznie udowodnionych cech i zależności, które w rzeczywistości występują, ale są raczej ciężkie do zmierzenia, lub udowodnienia. No, bo czy nie mieliście kiedykolwiek sytuacji, w której wasza własna interpretacja stanu własnej wiedzy z danego zakresu kompletnie nie pokrywała się z tym jaką ocenę wystawił nauczyciel?

 

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required