NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Moodle będzie miał nowe skórki, ale to ciągle nie to

Moodle będzie miał nowe skórki, ale to ciągle nie to

5 kwietnia 2014

Król Moodle ciągle chodzi nagi. Chociaż może nagość byłaby w tym wypadku zaletą. Chodzi ubrany w jakieś fatałaszki połączone ze starymi tabelkowymi onucami, a dla zabawy przyczepił sobie frywolne biblioteki „poprawiające” użyteczność.

Czekałem na to za długo

Długo na to czekałem. Bardzo długo. Myślę, że cała społeczność związna z Moodle czekała od dawna, w zasadzie od samego początku na tę informację. W kolejnej wersji, będziemy mieli całkiem nowe skórki. Nowe nie tylko z wyglądu, ale nowe na poziomie programistycznym.

W końcu grupa developerów skupionych wokół Martina Dougiamasa postanowiła zabrać się za szablony platformy Moodle. Nie będzie już tabelek i szablonów, które bardzo ciężko się modyfikowało. Będzie znana technologia .less i framework Bootstrap.

WEBINARYRobię

Nowy kierunek

Całkiem nowe skórki moodla będą stanowiły dobrą platformę do tworzenia własnych wyglądów.

  1. nowym domyślnym wyglądem będzie Clean
  2. tradycyjne skórki zostaną usunięte
  3. Skórką dającą szerokie możliwości zmian będzie More,
  4. Nowe skórki będą bazowały na frameworku Bootstrap 2 i pre-procesorze CSS-ów .less

Szablon Moodle: Clean

Nową domyślną skórką Moodle został Clean wprowadzony w wersji 2.6, a oparty na Bootstrapie w wersji 2. Postawową zaletą tego szablonu jest jego przejrzystość i szybkość działania, więc będzie to szablon wykorzystywany do testowania nowych funkcjonalności. Poza tym Clean jest dobrą bazą do budowania własnych, prostych szablonów. Jak już pisałem wcześniej, dla szablonów bardziej zaawansowanych lepiej będzie wykorzystać temat o nazwie More.

clean

PREZENTACJERobię

Szablon: More

Kolejnym szbalonem opartym o framework Bootstrap 2 jest More, który – jak wskazuje nazwa – daje większe możliwości ingerencji w wygląd, bez konieczności zmian w kodzie skórki. Celem wprowadzenia tego szablonu było danie administratorom większego wachlarza możliwości dostosowywania wyglądu do indywidualnych potrzeb.

Zrzut ekranu 2014-04-05 o 19.44.38

Więcej informacji i raport z postępów nad nimi dostępne na dedykowanej stronie.

Nowe obszary działania

Opisane powyżej zmiany otwierają przez firmami zajmującymi się platformą moodle całkiem nowe możliwości. Głównie dlatego, że bootstrap jest platformą znaną, dobrze udokumentowaną i pozwalającą na łatwe wprowadzanie modyfikacji. Czy to jednak wystarczy?

Trochę późno

Niestety wprowadzenie boostrapa powinno nastąpić dużo, dużo wcześniej. Chociażby dlatego, że w tej chwili bardzo ciężko będzie walczyć z przekonaniem potencjalnych klientów o tym, że moodle może być dokładnie dostosowanych do ich potrzeb i nie będzie się to wiązało ze zrujnowaniem budżetu i półrocznym projektem o nieprzewidywalnych ramach.

Poza tym twórcy moodle nie mają planów na wdrożenie Bootstrapa w wersji 3 argumentując to koniecznością zapewnienia stabilności. Po raz kolejny więc moodle jest krok za aktualnymi trendami.

""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.