NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Jak tworzyć prezentacje? Multimedialny podręcznik od Nancy Duarte

Jak tworzyć prezentacje? Multimedialny podręcznik od Nancy Duarte

19 grudnia 2013

Ile masz za sobą słabych prezentacji? Ile razy zdarzyło Ci się zasypać ludzi slajdami pełnymi tekstu i wypunktowanych list? Może pora z tym skończyć? Jeśli masz na to ochotę, to na końcu wpisu znajdziesz link do książki, która Ci w tym pomoże.

Idea to najsilniejsze narzędzie jakie mamy

Zgodnie z tym sloganem i zasadami jego realizacji żyje Nancy Duarte, światowa guru w dziedzinie tworzenia i dostarczania prezentacji. Jej pasją i sposobem na życie jest uczenie ludzi tego, jak właściwie komunikować idee. W swoich dwóch książkach:

  • Slajd:ologia. Nauka i sztuka tworzenia genialnych prezentacji (empik)
  • Współbrzmienie. Znajdź wspólny język z odbiorcami Twojej prezentacji (empik)

bardzo dokładnie omawia aspekty tworzenia prezentacji (pierwsza) i powiązanych z tym wystąpień publicznych (druga). Jest niesamowita w tym co robi, a żeby nie być gołosłownym polecam obejrzenie jej wystąpienia podczas TEDx.

PREZENTACJERobię

Multimedialna wersja Współbrzmienia

Nie chcę skupiać się tutaj na recenzji Współbrzmienia, bo jakby nie o tym, ale książka ta powinna być obowiązkową lekturą przed egzaminem dojrzałości, po nim, przed i po każdej prezentacji. Zwraca bowiem uwagę nie na to jak tworzyć slajdy, ale jak zaplanować całe wystąpienie, jak sprawnie snuć opowieść, jak znaleźć wspólny język z odbiorcami i w końcu jak ich porwać.

KALENDARZSzkoleń

 CHWDP, czyli Chwała Wam za to Dzielni Projektanci!

Już po kilku kliknięciach widać, że multimedialna wersja Resonate to majstersztyk komunikacji, grafiki i interakcji. Niby zwykła książka, a zorganizowana jest lepiej niż nie jedno szkolenie online, a nikt nie próbuje nawet nazwać tego szkoleniem.

Szczerze urzekła mnie pomarańczowa kreska. Niby nic wielkiego, a jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i ktoś zaplanował poniższą komunikację, która pozwala na idealne ustawienie przeglądarki. Proste, piękne i działa bez zarzutu. Twórcy założyli, że użytkownik nie jest kretynem i potrafi przeskalować okienko.

Zrzut ekranu 2013-12-18 o 20.31.19

Kolejny ciekawy element to prosta lista pytań z informacją zwrotną po każdym rozdziale. Nic wielkiego, ale w końcu ktoś pomyślał o tym, że warto zatroszczyć się o sensowność pytań i sposób przekazania informacji zwrotnej, bo pamiętajmy, że jest ten pseudo-test ma być da nas, a nie na studia.

Zrzut ekranu 2013-12-18 o 20.33.16

Po każdym rozdziale znajduje się też krótkie podsumowanie. Identyczne jak w książce, ale jakże pomocne, gdy chcemy przypomnieć sobie najważniejsze kwestie.

Zrzut ekranu 2013-12-18 o 20.33.53

Największą siłą Współbrzmienia jest oczywiście zawarta w nim wiedza autorki, ale nie jest tym silniejsza, że właściwie zorganizowana i oprawiona w przemawiające do ludzkiego umysłu elementy graficzne.

Zrzut ekranu 2013-12-18 o 20.34.12 Zrzut ekranu 2013-12-18 o 20.35.46 Zrzut ekranu 2013-12-18 o 20.36.55

To, co powinno Was powalić (ja leżę i kwiczę) to nawigacja. Kliknąłem i umarłem z zachwytu. Nic tylko robić screenshoty i opisywać wzorce projektowe.

Zrzut ekranu 2013-12-18 o 21.29.20

Ponieważ o wizualnej i interaktywnej stronie mógłbym jeszcze bardzo długo, ale jednak TL,DR; działa nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Cię do samodzielnego przeklikania się przez Współbrzmienie, a jest tego warte.

Zobacz Resonate

Jeśli masz jeszcze chwilę to koniecznie obejrzyj nagranie z webinaru prowadzonego przez Nancy Duarte, a dotyczącego prowadzenia prezentacji na odległość, czyli po naszemu o organizacji webinarów.

WEBINARYRobię

Jeszcze jedno pytanie?

Z racji tego, że ostatnio mało słychać o e-podręcznikach chciałem zapytać, jak się ma przykładowy podręcznik do matematyki realizowany przez Ministerstwo całkiem sporego kraju do tego, co zaproponowała firma, która zajmuje się uczeniem ludzi wystąpień publicznych i przygotowywania prezentacji.

Do moich wniosków pasuje jedynie koleś poniżej i cytat: Miałem sen!

Zrzut ekranu 2013-12-18 o 21.28.17

""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.