Single Blog Title

This is a single blog caption
26
Paź

Chcesz zwiększyć kreatywność – dobierz dźwięki i kolory

Przekonanie, że kompletna cisza jest najlepsza dla kreatywnej pracy jest mitem. Okazuje się, że nasz mózg idealnie pracuje w chwili, gdy docierają do niego określone dźwięki tła, a otoczenie jest odpowiedniego koloru. Na tych dwóch założeniach popartych badaniami, które znajdziesz poniżej, ideę internetowego serwisu oparli twórcy Noisli.

Kreatywny szum

Według badań opublikowanych w grudniu 2012 w Journal of Consumer Research, a noszących znamienny tytuł Is Noise Always Bad? Exploring the Effects of Ambient Noise on Creative Cognition, odpowiedni charakter i poziom dźwięków tła styluluje naszą kreatywność.

Zrzut ekranu 2013-10-25 o 21.55.38

Wniosek z tego taki, że jeśli mamy do zrealizowania jakieś kreatywne zadanie, to zamiast zamykać się w cichym pokoju, lub uciekać z biura do pracy w domu powinniśmy znaleźć sobie jakieś wygodne miejsce w całkiem hałaśliwym otoczeniu, na przykład w kawiarni. Takie podejście może (niestety, tylko może) spowodować, że nasz mózg zostanie przestawiony na tory generowania nowych rozwiązań.

Kreatywne kolory

Drugą funkcją Noisli jest zmienianie kolorów tła. Teorii z tym związanych jest mnóstwo i niewątpliwie oddziałują one na nasz organizm. Jedna mówi na przykład, że kolor niebieski wzmaga kreatywność, a czerwony pozwala lepiej skupiać się na szczegółach.

Zrzut ekranu 2013-10-25 o 22.38.59

 

Wrażenia

Ponieważ używałem serwisu pisząc ten tekst i przedzierając się przez dziesiątki artykułów naukowych związany z kolorami i dźwiękami tła muszę przyznać, że znacznie bardziej lubię szum kawiarni, a jeszcze lepiej morza, a najlepiej to górskiego strumyka. Niestety Noisly na dłuższą metę po prostu mnie denerwowało, ale może przyczyna tkwi w tym, że konsumpcja dźwięków odbywała się z laptopa. Tak czy inaczej bardzo gorąco polecam Ci przeczytanie  jednej i drugiej publikacji, a także  pobawienie się Noisli.

 

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required