Single Blog Title

This is a single blog caption
12
Wrz

Telewizję w kwestiach językowych okupują Bralczyk z Miodkiem, a na youtube jest Mikuła

Telewizję w kwestiach językowych okupują Bralczyk z Miodkiem, a na youtube jest Mikuła. Rządzi i dzieli poprawnością językową, a poza tym… jest nieporównywalnie ładniejsza niż profesorowie. Pomimo tego, że o edukowaniu poprzez youtube ostatnio było sporo, jak długo będą powstawały kanały takie jak Mówiąc inaczej, będę o nich pisał, a twórcom zadawał niewygodne pytania.

Przyznam szczerze, że nie wiem jak zacząć. Może od: Dzień Dobry! Czy jednak inaczej powinienem się zwrócić do Ciebie na początku wywiadu?

Paulina: Początki zawsze są trudne, to prawda. A tak poważnie, myślę, że „Dzień dobry jest odpowiednie. Równie dobre byłoby: „Na początku chcę wyrazić moją ogromną radość spowodowaną faktem, że zechciałaś udzielić mi wywiadu.”

Czuję się wyedukowany, a teraz przejdźmy do sedna. Po co to robisz?

Paulina: Hmm, to była dość spontaniczna decyzja. Co prawda już od dłuższego czasu chciałam mieć własną część Internetu, w której mogłabym swobodnie tworzyć, wyrażać siebie itd. Myślałam jednak bardziej o blogu, ale kiedy został mi podsunięty pomysł założenia vloga, uznałam, że to jest lepsze wyjście. Uwielbiam pracować z kamerą, do tego dużą radość sprawia mi udzielanie odpowiedzi na językowe pytania moich znajomych. Pomyślałam, że vlog to idealny sposób na połączenie tego w jedną spójną całość, która w dodatku może być całkiem zabawna, a dzięki sile YouTube’a może dotrzeć do masy odbiorców.

Z kilku programów wywnioskowałem, że język to Twoja pasja, ale czy „Internetowa Pani od Polskiego” to plan na życie?

Paulina: Na razie moje życie to w ogromnej części praca. Program traktuję jak pewnego rodzaju urozmaicenie, a także odskocznię od codzienności. Trudno powiedzieć, czy z czasem stanie się on głównym elementem mojego życia. Jest zbyt wiele niewiadomych, by to teraz oceniać. Poza tym staram się nie wybiegać myślami w przyszłość. Teraźniejszość pochłania mnie tak bardzo, że zwyczajnie nie mam na to czasu.

Chciałabyś przejść z youtube-a do telewizji i tam prowadzić swój program jak Kotarski?

Paulina: Byłoby to duże wyzwanie i znów kolejna przygoda. Tak jak wspomniałam, uwielbiam pracować z kamerą, przed kamerą, nieco mniej za kamerą. Zawsze wizyta w studiu nagraniowym wywołuje u mnie podekscytowanie. Zatem gdybym otrzymała ciekawą propozycję od telewizji, przypuszczam, że bym się zgodziła. Zweryfikowałabym swoje umiejętności i na pewno wielu rzeczy bym się nauczyła.

Radek z Polimatów ochrzczony został „Młodym Wołoszańskim”. Gdybyś miała wybór to Bralczyk bez wąsów, czy Miodek w spódnicy?

Paulina: To naprawdę bardzo miłe, kiedy widzowie porównują mnie do profesorów, ale wolałabym, aby tego nie robili. Nie można stawiać mnie na równi z wybitnymi językoznawcami, którzy większość swojego życia spędzili, zgłębiając zagadnienia związane z językiem polskim. Przedmiot, który dotyczył poprawnej polszczyzny miałam zaledwie przez rok. Co prawda właśnie wtedy obudziła się moja pasja związana z poprawnością językową i świadomość tego, jak bardzo jest ona ważna w naszym codziennym życiu. Jednak z całą pewnością po roku – nawet intensywnej – nauki nie mam prawa ogłaszać się językowym ekspertem. Dlatego apeluję, aby widzowie rezygnowali z tego typu porównań. Zwyczajnie na to nie zasługuję.

Patrząc na komentarze i ilość wyświetleń internet Cię lubi, a kamera kocha. Z wzajemnością?

Paulina: Jeśli chodzi o kamerę – tak jak wspomniałam wcześniej – uwielbiam z nią pracować! Zaś w przypadku Internetu jest już nieco gorzej. Oczywiście doceniam jego możliwości i to, jak bardzo ułatwia nam życie, ale czasami przeraża mnie świadomość tego, ile czasu tracimy na przesiadywanie w Internecie. Często sami nie wiemy, czego w nim szukamy, bezrefleksyjnie wpatrując się w monitor. Myślę, że poczulibyśmy się o wiele lepiej, spędzając niekiedy czas w inny sposób, np. na zwykłej rozmowie z bliskimi przy kawie czy herbacie. Według mnie o wiele lepiej wpłynie to na nasze relacje niż nawet najdłuższe sprawozdanie z tego, co dziś robiliśmy, ale wysłane mailem.

Zapraszam do obejrzenia ostatniego odcinka

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required