NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Jak określić czas trwania szkolenia?

Jak określić czas trwania szkolenia?

25 czerwca 2013

Ile będzie trwało to szkolenie? Ile będzie kosztowała godzina szkolenia online? Czy uda się ten materiał zmieścić w godzinnym szkoleniu? Mam w projekcie zapisane 8 godzin szkolenia online – ile mam przygotować materiałów? Jeśli projektujesz, tworzysz albo sprzedajesz elearning takie pytania będą się pojawiać i nie jesteś w stanie ich uniknąć. Możesz próbować zasłaniać się różnymi metodologiami, interakcjami i tym, że to zależy. To jest bardzo dobre podejście, ale niestety bardzo nieodpowiada większości klientów.

Po co Ci czas szkolenia online?

Taka wiedza jest istotna z wielu powodów. Oczywiście w idealnym świecie szkolenie powinno być możliwie krótkie i zajmować jedynie tyle czasu ile potrzeba do osiągnięcia celów, ani sekundy dłużej i ani minuty krócej. Niestety z wielu przyczyn projektowych i organizacyjnych musisz myśleć o czasie także w innych kategoriach i jeśli dalszą częścią tego tekstu udowodnię Ci, że świat nie jest doskonały, to bardzo Cię przepraszam.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęstsze powody to:

  1. masz ogarniczony budżet (zawsze)
  2. masz ograniczone zasoby (z reguły ludzi jest za mało)
  3. musisz oddać projekt na czas (serio?)
  4. szkolenie niemoże trwać dłużej niż x (bo tak i nie warto dociekać)
WEBINARYRobię

Pomnóż razy 2,2 i wiedz, że to ta galaktyka

Nie daj się namówić na dokładne określenie czasu szkolenia jeśli nie widziałeś materiałów źródłowych. Jedynym wyjątkiem są szkolenia, które do tej pory prowadził trener. Wtedy z grubsza mnożysz razy 2,2 i powinno być ok. Niestety ta estymacja jest tak zgrubna, że gdyby przełożyć ją na działania wojenne to snajper trafiałby ze stodoły w pole, ale z pola w stodołę już nie.

Mnożnik 2,2 może się jednak przydać kiedy konwertować na elearning chcemy wykłady, zajęcia szkolne, albo korepetycje. Poza tym jest jeszcze jeden ciekawy obszar, a mianowicie zgrubne szacunki wiedzy eksperckiej. Niestety super-specjaliści przeważnie mają kompletnie wyłożone na elearning i nie wiedzą z czym to się je, ale chcieliby (a) zarabiać na nim, (b) mieć w swoim portfolio elearning wspierający ich działalność. Wtedy po prostu pytamy ich ile czasu zajęłoby wyjaśnienie im jakiegoś tematu, mnożymy i mniej więcej wiemy w jakiej części galaktyki się znajdujemy.

PREZENTACJERobię

8-5-50-1, czyli jak to zrobić dokładniej

Jeśli musi być dokładniej i w zasadzie nie wiemy jak się zabrać za określenie tego czasu warto przeanalizować szkolenia, które realizowaliśmy do tej pory. Im więcej udało się ich dostarczyć tym nasze dane będą bliższe rzeczywistości.

  • 8-9 tyś. słów scenariusza (storyboardu)
  • 5-5,5 tyś słów transkrypcji (voiceover)
  • 50-70 ekranów szkoleniowych (wiem, że liczenie ekranów to zło)
  • 1 godzina szkolenia online

Oczywistym powinno być, że zarówno pierwsza (2,2) jak i druga (8-5-50-1) metoda są jedynie szacunkowe. Niestety, jak w każdym biznesie musimy opierać się czasami na szacunkach i to właśnie one decydują czasami o tym ile szkolenia kosztują, kto je robi i czy można inaczej.

""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.