Single Blog Title

This is a single blog caption
12
Gru

Mapy historyczne online

Historia to nie tylko daty. Historia to wydarzenia, które działy się kiedyś i gdzieś. Dzisiaj zapraszam na małą przygodę z gdzieś, czyli na przygodę do świata historycznych map. Nie jestem osobą, która może powiedzieć dużo o historii, bo jej skrawki zaczęły mnie interesować długo po tym jak skończyła się formalna edukacja historyczna. Nie mniej jednak stare mapy to zupełnie inna sprawa. Tworzone ręcznie arcydzieła grafiki i typografii, coś pięknego. Zapraszam więc Was na małą wycieczkę w świat zamierzchłej kartografii.

Bardzo ciekawe narzędzie edukacyjne, z którego powinno zacząć korzystać nasze Narodowe Archiwum Cyfrowe, które umieszcza świetne zdjęcia. Powiązanie archiwalnych zdjęć i map Google daje niesamowitą możliwość podróżowania w czasie. Potencjał History Pin drzemie w tym, że możemy tworzyć własne mapy, a to już edukacja pełną parą.

2. Old Maps Online
Kolejna mapa bazująca na silniku Google, stworzona przez JISC, Uniwersytet Portsmouth i Klokan Technologies. Cała zabawa zaczyna się, gdy przybliżymy sobie jakiś obszar, a później określimy przedział czasu. Po prawej stronie zobaczymy dostępne mapy archiwalne i utoniemy w ich starym pięknie. Cudownej typografii i starannie wykonanych rysunkach. Coś pięknego.


3. University of Texas Perry-Castañeda Libraty of Historical Maps
Po prostu ogromna ilość map historycznych z całkiem znośną wyszukiwarką. Mapy uporządkowane są według regionów geograficznych, a później alfabetycznie. Najwięcej jest oczywiście map Teksasu, później Stanów Zjednoczonych, ale siłą rzeczy te są dość nowe. Europejskich i azjatyckich jest też sporo, tylko przeglądanie jest raczej mało wygodne.

4. Flickr Pool of Old Maps
Po prostu stare mapy na Flickrze. jest ich ponad 2500, a pula ciągle rośnie. Niby nic wielkiego, ale można znaleźć prawdziwe perełki.


5. Kolekcja Map Davida Rumseya
Gdzie najlepiej szukać starych map? Oczywiście u starych kartografów. Problem w tym, że większość ich już nie żyje, ale za to są tacy, którzy pasjonują się zabytkową kartografią. Jednym z najznamienitszych znawców jest przewodniczący amerykańskiego Stowarzyszenie Kartografów David Rumsey. Warto więc zajrzeć na jego stronę, jest co czytać i oglądać. Map jest mnóstwo, a przeglądarka chyba najlepsza ze wszystkich tu omawianych.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required