NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Jak tanio zrobić elearning? 14 narzędzi, które musisz znać

Jak tanio zrobić elearning? 14 narzędzi, które musisz znać

18 października 2012

Żeby w ogóle zabrać się do tworzenia elearningu warto byłoby przyjąć jakąś metodologię pracy. Z doświadczenia wiem, że nie sprawdza się podejście „huzia na Juzia” i zaczynanie od tworzenia treści. Ponieważ najlepiej przyjętą i najpopularniejszą metodologią jest ADDIE poniżj przedstawię jak przejść ją od początku do końca nie wydając ani złotówki na oprogramowanie.

A jak Analyze 

Na tym etapie wszystko czego potrzebujemy ogranicza się w zasadzie do kartki i ołówka. Musimy się bowiem dowiedzieć dla kogo robimy szkolenie, w jakim zakresie, jakie mamy zrealizować cele, co i po co sprawdzać.

Na tym etapie potrzebne nam mogą być wszelkie odpowiedniki Excela, ale jeśli planujemy pracować z kimś na odległość, albo nasz projekt nie jest super tajny, w zupełności wystarczy arkusz kalkulacyjny z Google Docs.

WEBINARYRobię

D jak Design

Na etapie projektowania również nie będziemy potrzebowali jakiegoś specjalnie wymyślnego zestawu narzędzi. Znowu wystarczy kartka papieru i otwarta głowa, albo kilka głów, ale w tym zakresie chciałbym polecić już kilka niedocenianych i raczej mało znanych narzędzi, których zastosowanie warto rozważyć zwłaszcza w przypadku dużych i skomplikowanych szkoleń. Pomocne okażą się też w przypadku planowania ścieżek szkoleniowych, albo certyfikacyjnych.

 1. cMap Tool

  Narzędzie do tworzenia zaawansowanych map myśli, w których oprócz drzewiastej struktury możemy zbudować wzajemne relacje. Jest to narzędzie darmowe dla uniwersytetów, szkół, administracji publicznej, a także do użytku osobistego.Pomimo dość ascetycznego wyglądu bardzo lubię to narzędzie z racji tego, że pozwala na łatwą wizualizację pomysłów (zobacz video). Idealne jest również do ich prezentacji, co w przypadku wieloosobowych zespołów ma ogromne znaczenie.
 2. FreeMind
  FreeMind jest młodszym bratem (przyrodnim) CMapa. Jest prosty i dość intuicyjny. Czasami trochę toporny, ale na początek wystarczy. Służy jedynie i wyłącznie do tworzenia prostych map myśli. Nie powinniśmy się spodziewać po nim wiele. Jak się do niego przyzwyczaimy to po prostu działa i o to chodzi.
 3. Studio Basic + (iPad)
  Ten darmowy produkt urzeka swoim designem, chociaż dla iOS-owych ortodoksów może okazać się dziwny i mało intuicyjny. Reaguje bardzo dobrze na pisak, oprócz tego zintegorwany jest z facebookiem, twitterem i dropboxem.
 4. Penultimate (iPad)
  Ten program pokazuje, że wcale nie naładowanie mnóstwa funcji, ani chwytliwe logo nie świadczy o wartości produktu. Aplikacja ta służy głównie do notowania. Ale za to jakiego. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, piszemy piórem, a więc moim ulubionym atramentem (tak, używam pióra i atramentu).
PREZENTACJERobię

D jak Develop

No i tutaj zaczynają się trochę schody, bo jeśli zaprojektowaliśmy sobie jakąś niesamowicie dużą ilość elementów interaktywnych, błyszczących animacji i skomplikowanych quizów, to dostępne narzędzia szybko ostudzą nasz zapał i sprawią, że zejdziemy na twardą i suchą ziemię darmowości.

Narzędzi niestety nie ma wielu, a te na które warto zwrócić uwagę to:

 1. Wink
 2. CamStudio
  Narzędzia do tworzenia screencastów z prostymi opisami. Wszystko, co musimy zrobić, to włączyć nagrywanie, wykonywać na ekranie odpowiednie czynności, a następnie zapisać w odpowiednim dla nas formacie. Obydwa narzędzia są darmowe, niestety ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Jako alternatywę zaproponowałbym Jing od TechSmith.
 1. iSpring Free
 2. Slideshare
  Mając darmowy edytor prezentacji od Google Docs, ewentualnie OpenOffice lub LibreOffice, które pozwalają zapisywać pliki w postaci Microsoftowego PPT warto pokusić się, a może i w wielu wypadkach ograniczyć do konwertowania na format Flash odpowiednio zaprojektowanych prezentacji.  W ten sposób zaoszczędzimy sobie sporo czasu, treść będzie przekazana w miarę atrakcyjnej formie, a złotówki zostaną w kieszeni. Alternatywnie można również spróbować skorzystać ze strony Slideshare i stworzyć coś takiego:Jeśli jednak chcemy pójść w kierunku bardziej klasycznego szkolenia online warto spojrzeć na:
 3. Xerte 
  Jest to chyba jedno z najdojrzalszych narzędzi open source do tworzenia elearningu. Jest w miarę proste w obsłudze i niespecjalnie wymagające dla użytkownika. Oparte na technologii flex pozwala na tworzenie własnych szablonów, interakcji i zadań. Zostało również wzbogacone o pakiety narzędziowe dla zaawansowanych użytkowników.
 4. Big Blue Button
  Alternatywa dla płatnych systemów wideokonferencji. Bardzo prosta w obsłudze i aż się dziwię, że w tym właśnie kierunku nie zmierzają uczelnie ze swoimi wypasionymi serwerami i superkomputerami. Polityka…
 5. App Inventor 

  Niesamowicie ciekawe narzędzie od MIT, służące do tworzenia mLearningu. Co jest niezmiernie ciekawe wymaga jedynie podstawowych umiejętności programistycznych, a daje możliwość tworzenia samodzielnych aplikacji edukacyjnych.

I jak Implement

Ponieważ jak już sobie coś stworzymy, to wypadałoby to gdzieś udostępnić ludziom, którzy mają się uczyć potrzebujemy aplikacji, systemu, usługi która temu podoła. Oczywiście na myśl przychodzi mi tutaj jakiś system LMS, ale dla początkujących wystarczy zwykły blog. Na przykład na takim sobie Bloggerze, gdzie dostęp ograniczymy do listy ludzi ze zdefiniowanymi e-mailami i w zasadzie nie ma problemu. To znaczy nie ma go, jeśli mamy poniżej 100 odbiorców i lubujemy się w edytowaniu listy e-maili. Nie ma też problemu jeśli nie zależy nam na jakości usług. Jeśli jest inaczej, powinniśmy się zastanowić nad systemem LMS, osobiście mogę polecić 3, a kolejność wynika z mojej osobistej sympatii i przyjemności z korzystania:

 1. Canvas 
 2. eFront
 3. Moodle 

Na opisy nie zamierzam się w tym momencie silić, bo o każdym z nich można by było napisać książkę. Pozostaje mi jednak powiedzieć, że każdy wymaga wsparcia administracyjnego i oferuje dużo więcej niż kiedykolwiek będziemy potrzebowali.

KALENDARZSzkoleń

E jak Evaluate

No i tym sposobem łatwo i przyjemnie dotarliśmy do części związanej z ewaluacją. Biorąc pod uwagę, że skorzystaliśmy z LMS-a, odpowiednio zadbaliśmy o instructional design, będziemy mogli zabrać się za ewaluację, a jeśli nie wiemy jak, polecam:

 1. Artykuł: Kirkpatrick’s Four Level Evaluation Model
 2. Książkę Evaluating E-learning A Guide to the Evaluation of E-learning
""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.