NA SKRÓTY
Piotr Peszko
+48 605 570 195
ppeszko@gmail.com

Darmowe fonty z polskimi znakami

Darmowe fonty z polskimi znakami

14 czerwca 2012

Używanie niestandardowych fontów na stronach Internetowych było marzeniem wielu grafików. Kiedyś radzono sobie z tym problemem tworząc ręcznie obrazkowe napisy czy korzystając z generatorów, takich jak Cufón. Aktualnie najczęściej używanym i moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z @font-face, czyli dołączanie plików czcionek do kodu strony internetowej. Dzięki temu odwiedzający witrynę może zobaczyć ją tak, jak chciał tego grafik. Oprócz tego może także bez problemu skopiować treści ze strony, co jest znacznym ułatwieniem w stosunku do wcześniej wymienionych rozwiązań. Można by więc pomyśleć, że jest to rozwiązanie idealne. Cóż… jest, jednak nie dla nas. Mówiąc nas, mam tu na myśli Polaków i ich urocze znaki dialektyczne, takie jak ą, ę, czy ó.

W poniższym zestawieniu znajduje się 10 darmowych fontów zawierających polskie znaki, których możecie używać podczas tworzenia własnych stron internetowych.

Museo

Font autorstwa exljbris. Autor udostępnia do darmowego użytku trzy wersje o różnych grubościach (300, 500 i 700). Można ją pobrać ze strony MyFonts.

Museo Sans

Jest to kolejny font autorstwa exljbris. W wykonaniu bardzo podobny do poprzednika, jednak jak nazwa wskazuje – bez szeryfów. Do pobrania z MyFonts. Czcionka dostępna jest w jednej grubości, w wariancie podstawowym oraz kursywie. Pełna prezentacja tego kroju znajduje się na stronie autora

WEBINARYRobię

News Cycle

Autorem fontu jest Nathan Willis. Dostępny jest on tylko w podstawowej wersji. Czcionkę można pobrać ze strony Fontsquirrel.

Merriweather

Font autorstwa Eben Sorkin. Dostępny jest on w czterech grubościach Light, Regular, Bold oraz Black. Do pobrania z Font Squirrel.

Lobster 1.4

Autorstwa Pablo Impallari. Font w pełnej okazałości oraz link do pobrania znajdują się na jegooficjalnej stronie. Można z niego korzystać także za pomocą Google Web Fonts. Krój pisma zawiera jedną grubość.

KALENDARZSzkoleń

Bebas Neue

Wykonany przez Dharma Type. Krój składa się tylko z wielkich liter. Pobrać go można ze strony autora.

Fertigo Pro

Jeden z wielu, częściowo darmowych fontów autorstwa exljbris. Tym razem Jos Buivenga udostępnia do darmowego użytku jedynie wersję podstawową, którą można ją pobrać ze strony MyFonts. Pełna prezentacja tego kroju znajduje się na stronie autora.

Coolvetica

Font autorstwa Ray Larabie. Krój Coolvetica jest udostępniany za darmo jako część komercyjnego fontu. Pobrać go można ze strony MyFonts.

Existence

To darmowy font zaprojektowany przez Yeah Noah. Posiada on trzy wersje – normalną, unicase, stencil. Trudno mi opisać czym się różnią, zapraszam więc na stronę pobierania, gdzie można także zobaczyć jej demo.

PREZENTACJERobię

Springsteel

Krój zaprojektowany przez Paragraph. Można go pobrać ze strony Font Squirrel.Podczas tworzenia tego zestawienia starałam się dobierać fonty tak, aby znalazło się pośród nich jak najwięcej tych, z najmniej restrykcyjnymi licencjami. Początkowo chciałam opisywać każdą z nich, jednak niektóre są dość skomplikowane, więc postanowiłam nie robić zbędnego zamieszania. Przed pobraniem (lub użyciem) kroju należy się jednak zapoznać z warunkami jej używania. Pamiętajcie – to, że można font pobrać, nie oznacza wcale, że możliwości jego używania są nieograniczone.Mam nadzieję, że lista ta będzie przydatna podczas tworzenia Waszego kolejnego projektu.

Autorką tekstu jest Aleksandra Wolska, został on opublikowany na licencji CC BY NC ND na stronie grafmag.pl
Zdjęcie: arnoKath

""
1
Previous
Next
o-autorze
Piotr PESZKO

Urodziłem się w małym mieście na Podkarpaciu, tam po raz pierwszy zmuszono mnie tego, żeby zdobyć formalne wykształcenie, chociaż wolałem social learning, zbieranie puszek po napojach i przesiadywanie godzinami przed komputerem w poszukiwaniu szybszej metody na wczytanie gry z kasety do swojego Commodore 64.

  • Igagdzet

    Błąd – znaki to są diakrytyczne a nie dialektyczne.

    • Błąd – licencja nie pozwala na wprowadzanie zmian