Single Blog Title

This is a single blog caption
1
Mar

EduCamp School uczniowskim okiem

W czwartek, 23 lutego, razem z paniami nauczycielkami z naszego gimnazjum, p.Ewą, p.Martą i p.Asią oraz dwoma nauczycielkami z innych szkół, pojechałam na konferencję EduCamp do Wrocławia. Początkowo myślałam, że będzie to nudne spotkanie, na którym zasnę, ale było zupełnie inaczej.

Gdy dotarłyśmy na miejsce, każda z nas dostała identyfikator ze swoim imieniem. Następnie wzięłyśmy różne ulotki i poszłyśmy na pewnego rodzaju pokaz platformy FunEnglish.pl, którego celem było zaprezentowanie nowoczesnych, internetowych ćwiczeń, służących do uatrakcyjnienia i udoskonalenia nauczania oraz samego sposobu uczenia się.

Po warsztatach zostałyśmy zaproszone na aulę pełną optymistycznie nastawionych ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem wypowiadali się o nowoczesnych rozwiązaniach w edukacji. Osoby takie, jak na przykład przedstawiciele spółki FunEnglish – Krzysztof Wojewodzic oraz Bartosz Postek, koordynator projektu Kreatywna Szkoł@ – Andrzej Grzybowski, przedstawicielka projektu „Szkoła z klasą 2.0” – Agata Łuczyńska, wiceprezes Fundacji Interklasa – Aleksander Sierżęga, czy też przedstawiciel firmy Adobe – Bartosz Malinowski, przedstawiali swoje prezentacje, informując, co i jak należy zrobić, aby nauka była bardziej skuteczna, jakie są programy umożliwiające zdobycie pieniędzy na sprzęt i tym podobne.

Jednak w mojej pamięci najbardziej utkwiło zdanie pani Agaty Wiliam z Uniwersytetu Dzieci, która powiedziała: 

„Nauczyciel jest akuszerem mądrości, wzbogaca jedynie tę wiedzę, którą uczeń sam zdobędzie”. 

Cytat informuje o tym, że trzeba uczyć tak, aby dziecko samo wyciągało wnioski z przekazywanej wiedzy. Myślę, że dla nauczycieli jest to wskazówka w 100% trafna. Cała prezentacja była świetnie wykonana, bardzo mnie zaciekawiła. Niewtajemniczonym polecam zapoznanie się z projektem „Laptop ucznia Sokratesa”. Wszystkie pokazy okazały się w większym lub mniejszym stopniu ciekawe i z każdego można było coś sensownego wywnioskować.

Organizowanie tego typu spotkań jest znakomitym pomysłem, ponieważ niektórzy nauczyciele potrafią samodzielnie zrobić różne ciekawe lekcje, innym natomiast trzeba podsunąć kilka ciekawych koncepcji. Szkoda tylko, że uczniowie nie mogą uczestniczyć w konferencjach, może byłby to dobry pomysł, aby posłuchać czasami młodych ludzi i dowiedzieć się, jak chcieliby się uczyć. Sądząc po ilości słuchaczy, uważam, że mogłoby być ich znacznie więcej, ale rozumiem, że nie każdemu chce się przejechać prawie pół Polski, aby zdobyć nowe doświadczenia. Takich osób jest bardzo niewiele, a w naszej szkole aż 3 nauczycielki.

Zabrakło mi jakiejś rozrywki, czegoś, co rozluźniłoby atmosferę. I nie chodzi mi o to, aby zrobić z konferencji na ważny temat „przedszkole”, ale może coś w przyszłości dałoby się wymyślić?

Była to moja druga tego typu konferencja i stwierdzam z czystym sumieniem, że każdy chociaż raz powinien pojawić się na tego typu przedsięwzięciu , choćby dlatego, aby zobaczyć, jak to wszystko wygląda, co się dzieje w edukacji, która przecież nas dotyczy, a przy okazji poznać wielu ciekawych ludzi.

Autorka

Hania Holeksa jest uczennicą II klasy Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Pielgrzymowicach. Zdobyła II miejsce w konkursie Moj@ edukacja – Pokaż, jak lubisz (się) uczyć!, za przygotowanie prezentacji w programie Prezi dotyczącej wykorzystania nowoczesnych technologii w uczeniu się języka niemieckiego. Hania jest fanką nowoczesnych technologii, ponieważ ułatwiają i urozmaicają jej naukę. Poza tym interesuje się sportem, filmem i kocha taniec. Jest nieprzeciętną gadułą, lubi podróżować i poznawać nowych ludzi.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required