Single Blog Title

This is a single blog caption
28
Lut

4System dostarczył Moodle i nieme szkolenia dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za 230 tys

Za niewiele ponad 230 tys. zł. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a dokładnie Departament Służby Cywilnej w ramach projektu unijnego przygotował skórkę do moodle’a i udostępnił wszem i wobec 17 mało aktualnych szkoleń. Wszystkie szkolenia, w tym językowe (sic!) pozbawione są dźwięku, a interakcje ograniczają się do klikania strzałki powodującej przechodzenie do kolejnego ekranu i odpowiadania na tendencyjne pytania testowe. Oprócz tego zalogować się na platformę może każdy, kto tylko chce. Bardzo ciekawe podejście. 


Trochę stare, ale co tam 
Ponadto w wg. Gazety Prawnej: problem w tym, że kursy zawierają nieaktualny stan prawny – z lipca i października 2010 r. Prawo zamówień publicznych, które obejmują kursy, zmieniło się od tego czasu aż sześć razy. Kodeks postępowania administracyjnego znowelizowano pięciokrotnie, a ordynację podatkową aż szesnaście razy.
A tak od siebie przyznam, że szkolenie z Office w wersji 2007 też nie jest najtrafniejszym podejściem, ale jak podaje Gazeta Prawna i na to jest wytłumaczenie: 

W materiałach data stanu prawnego pojawiła się nieprzypadkowo. Szkolący powinni mieć świadomość, że przepisy się zmieniły – wyjaśnia Dagmir Długosz, dyrektor Departamentu Służby Cywilnej w KPRM.

Czytam to już jedenasty raz i ciągle jestem w szoku.Kto dał kasę?
Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zrealizował projekt „Wdrożenie strategii szkoleniowej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Priorytetu V „Dobre rządzenie”, Działania 5.1 „Wzmocnienie potencjału administracji rządowej”, Poddziałania 5.1.1 „Modernizacja systemów zarządzania i podnoszenie kompetencji kadr” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL).

Tradycyjnie więc za pieniądze z Unii stawia się Moodle’a, branduje stare szkolenia i możliwie po kosztach puszcza w świat. 

Free 4 All 
Nie wiem, czy to wynik protestów związanych z ACTA, czy co, ale okazuje się, że każdy może się na te szkolenia zapisać i w nich uczestniczyć. Przynajmniej można było to zrobić dzisiaj rano. Warto spróbować, bo mojego konta nikt jeszcze nie usunął. Niestety dużo się nie dowiemy ze szkoleń, bo są tragiczne. 

Co by można?
Znając realia unijnych projektów wiem, że najważniejsze są w nich poprawnie wypełnione papierki, a nie jakość końcowego produktu, co widać na tym przykładzie idealnie. Pokusiłem się jednak o policzeniem co w takim formacie można by było zrobić. 
Otóż przygotowanie skórki do platformy Moodle, na przedstawionym poziomie, przez sporą agencję to koszt około 2000 zł. 
Zostaje nam 228.000zł na materiały szkoleniowe i utrzymanie systemu. Zakładam, że hosting i techniczne wsparcie moodle-a przez dwa lata może kosztować 28.000 zł. Zostaje więc 200.000 zł na materiały szkoleniowe. 
Prosta kalkulacja, że multimedialny materiał (interakcje, dźwięk, ciekawe zadania) to koszt średnio 150 zł za ekran moglibyśmy wyprodukować… uwaga
1300 ekranów

co bez żadnego problemu pozwaliłoby przygotować wspomniane 17 szkoleń, a biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania ekspertów, których posiada organizacja i techniczne możliwości tworzenia video e-learningu za 230.000 zł można było zrobić coś wartościowego, a nie tłumaczyć niskie zainteresowanie brakiem dyplomów.

Z tym miłym akcentem zapraszam na stronę: http://www.elearning.kprm.gov.pl/

Dokumentacja przetargowa

Ciekawe jest to, że w puli projektu było do zagospodarowania 400.000 zł brutto, czyli całkiem sporo, ale firma 4System była w stanie zrobić to za ciut ponad połowę wyznaczonej kwoty.

4System Polska – zuch !

Jak widać na załączonym obrazku wcale nie jest tak, że duża firma z tradycjami na polu dostarczania szkoleń online jest godnym polecenia partnerem, który wykona swoje zadanie z należytą jakością. Z ciężkim sercem piszę te słowa, ale po prostu wstyd.

Co dalej? 
Niestety to nie koniec przygody z tą platformą e-learningową, bo został ogłoszony nowy przetarg i tym razem szkolenia będzie dostarczała organizacja o nazwie EdukatorFILM. Miejmy nadzieję, że zrobią to lepiej, dużo lepiej. Może okażą się Dawidem :)

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required