Single Blog Title

This is a single blog caption
18
Sty

Wikipedia zamknięta na dzień, to nie jest dobry czas na pisanie zadań


SOPA, PIPA czy inne zwierzę próbuje czaić się na i tak już inwigilowany, sprawdzany i kontrolowany Internet. Jej jarzące się ślepia tak bardzo zdenerwowały twórców Wikipedii, że postanowili w ramach protestu zablokować do niej dostęp na cały dzień.

Trzeba będzie iść do biblioteki, ba – trzeba będzie ją znaleźć, a co jeśli wyłączą Google i nie będzie jak znaleźć? Oczywiście zapytamy znajomych na Facebooku czy Twitterze.  Co jednak jeśli ci też będą protestować? Trzeba będzie porozmawiać z kimś żywym… To wizja doprawdy tragikomiczna, ale żarty na bok – popieram protest twórców Wikipedii!

Co na to Adek?

 

Popieram bo… 
SOPA PIPA brzmi prawie jak grzbietorodowata Pipa Pipa, z której wyłażą mniejsze pipy, z których każda będzie ograniczała wolność słowa w sieci. Każda mała pipa, idąc za przykładem amerykańskiej mamuśki da prawo lokalnym państwowym władzom do wyłączenia jakiejś strony. Oczywiście wyłączenie to sytuacja ekstremalna, ale patrząc na polskie realia – wystarczy zawiesić stronę na okres postępowania administracyjnego.

Ciekawym elementem jest jednak walka tą samą bronią, czyli zamykaniem dostępu. Miecz (obusieczny) jest więc jeden, może do niego podejść każdy i sobie pomachać… Chociaż może miecz to złe słowo; pstryczek do włączania jest jeden, tylko do tej pory dostęp do niego mieli tylko twórcy i zarządzający serwisami.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required