Single Blog Title

This is a single blog caption
17
Sty

BETT 2012 czyli 7 nowości edukacyjnych, jakie czekają nas w tym roku


 W zeszyłym tygodniu odbył się BETT SHOW 2012 w Londynie. To największe wydarzenie dotyczące technologii edukacyjnych. Tegoroczna edycja przyniosła zapowiedź kolejnych nowinek z tej branży. Ponieważ ogrom tego, co można było zobaczyć, jest w zasadzie nie do opisania, postaraliśmy się o to, żeby wyznaczyć trendy i tendencje, które w tym roku będą rządziły. Zapraszamy więc!

1. Grywalizacja – nauka za pomocą gier komputerowych
Każdy materiał, który wymaga nauczenia, można już przedstawić za pomocą gry – bez względu na to, czy chodzi o naukę języków, czy matematyki lub innych treści. Zamiast testów możemy więc pozwolić uczniom pograć, zdobywać odznaczenia zamiast ocen, ścigać się z rówieśnikami. Dzięki temu uczniowie grając na komputerze będą przygotowywać się do klasówki lub odrabiać zadanie domowe.

2. Ultrabooki – jeszcze fajniejsze notebooki
Po raz pierwszy dla edukacji zaproponowano Ultrabooki™, czyli ultralekkie, ultracienkie komputery. Ich istotną zaletą dla edukacji jest to, że mogą pracować na baterii do 7-8 godzin, co pozwala na ich codzienne wykorzystanie w klasie. Są przy tym znacznie szybsze i wydajniejsze od netbooków.

3. Aplikacje mobilne
Coraz więcej uczniów ma smartfony. Trudno, by tej okazji nie wykorzystali projektanci aplikacji. Jak grzyby po deszczu wyrosły nie tylko aplikacje do indywidualnej nauki, np. powtarzania słówek z języka obcego, ale także do nauki w klasie, np. pomiarów fizycznych.

4. iPady i tablety jako mobilne pracownie
Jak co roku sporo uwagi przyciągnęło stoisko firmy Apple, gdzie pełni pasji pracownicy prezentowali, jak można wykorzystać iPada w szkole – na przykład do tworzenia filmów, muzyki oraz korzystania z Internetu. Zaprezentowano też urządzenie w formie małej szafki, służące do ładowania kilkunastu tabletów na raz.

5. Tworzenie animacji komputerowych i gier przez uczniów
Okazuje się, że tworzenie animacji i gier może być proste. Na tyle proste, że nawet młodzież może się tym zainteresować. Składanie prostych animacji, programów, a nawet gier umożliwiają specjalne programy do zainstalowania na każdym komputerze. Zaprezentowano też gadżety, dzięki którym ilustracje i zabawki można łatwo zamienić w animowane filmy.

6. Stoły dotykowe
Płaskie, dotykowe powierzchnie osiągnęły cenę akceptowalną przez szkoły. Zalety tych urządzeń można wykorzystać już w pracy z 3-latkami. Niskie stoliki z kolorowymi grami przyciągnęły tłumy nauczycieli. Te większe można zastosować do dowolnych prezentacji dla starszych uczniów.

7. Nauka WF z komputerem
Fala nauczycieli przewinęła się też przez stanowisko z prezentacjami mat interaktywnych, które fenomenalnie sprawdzają się do ćwiczenia fitnessu i tańca dla młodzieży. Wciąż jednak trudno znaleźć ich zastosowanie dla całej klasy na lekcjach WF-u, bez konieczności kupowania kilkunastu urządzeń.

Autorem tekstu jest

Krzysztof Wojewodzic – 4-krotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendysta British Psychological Society za badania w dziedzinie edukacji. Współautor 3 książek i kilkunastu artykułów. Był kierownikiem metodycznym słownika diki.pl – edukacyjnej strony roku 2010. W latach 2010-2011 stworzył funenglish.pl , wykorzystywany obecnie w ponad 500 szkołach i 700 bibliotekach w całej Polsce.

zdjęcia: Mr Ush

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required