Single Blog Title

This is a single blog caption
2
Wrz

Zombie z pasją – refleksja o 1 września


 Dość już tradycyjnie 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny, uczniowie mniej lub bardziej radośnie pojawili się w murach szkoły. Jakby inaczej nowy rok zainaugurowała tym razem w Sopocie także Pani Minister Hall, ogłaszając go „Rokiem Szkoły z Pasją”. Cóż… wydawało mi się, że pasjonatem trzeba się urodzić, a tu niespodzianka: można zarządzić i po sprawie.
W tym samym czasie ktoś włamał się do różnych BIPów i napisał, że „Polskie szkoły, zamiast ksztalcić młode społeczeństwo, robi z niego coś co można nazwać zombie… „


Atak na BIP 
No, ale wydarzyło się jeszcze ciekawego. Otóż grupa niezwykle pewnych siebie hakerów zaatakowała strony Biuletynu Informacji Publicznej. Na kilkuset takich właśnie stronach zamiast właściwych danych pojawił się szkolny autobus.
Hakerzy podpisani „punkG and hardstyle77” zamieścili następujące przesłanie:
UWAGA!! PISOWNIA ORYGINALNA!!

Polskie szkoly, zamiast ksztalcic mlode spoleczenstwo, robi z niego cos co mozna nazwac zoombie… W szkole nie nauczysz sie odmian alotropowych, zjawiska hydrolizy i innych materialow zawartych w podręcznikach. 

Dalej hakerzy dodają, że w polskich szkołach

„nauczysz sie spozywac duze dawki alkoholu, palic trawke oraz spozywac inne srodki odurzajace np. Amfetamine.

Podkreślają, że

„co najgorsze, szkola pozbawia uczuc… Dziewczyny nie maja poczucia wlasnej wartosci… Chca popisac sie przed kolezankami, dawajac sie nawet mezczyzna po 40-tce!”. 

Na końcu komunikatu hakerzy zastrzegają:

„Nie szukajcie Nas bo i tak wam sie nie uda…” 

Czyżby to czyżyk ? 
Oczywiście rzecz cała jest bardzo naganna i z całą pewnością będą podjęte kroki prawne przeciwko nim. Śmiem twierdzić, że autorami tego ataku są uczniowie polskiej szkoły i to zapewne gimnazjum. Oczywiście należy załamać ręce nad ich poziomem ortografii i znajomością języka ojczystego. Ale ich nieudolny apel ukazuje również wiele negatywnych zjawisk występujących w coraz większym zakresie w polskich szkołach, zwłaszcza na etapie gimnazjum.

A może by tak… 
Może zamiast szumnie ogłaszać kolejne akcje, ministerstwo powinno z całą uwagą przyjrzeć się temu, jak polska szkoła wychowuje i buduje u uczniów system wartości. Zdaję sobie sprawę, że wyważenie proporcji pomiędzy nauczaniem i wychowaniem jest bardzo trudne, ale w obliczy zagrożeń i patologii szkolnych staje się być konieczne. Ja ze swojej strony traktuję ten apel poważnie i z cała pewnością zwrócę u progu nowego roku szkolnego szczególną uwagę na problemy wychowawcze moich uczniów.

Zdjęcie: CC by Ateo Fiel

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required