Single Blog Title

This is a single blog caption
4
Wrz

Jak gry wideo wpływają na edukację? [infografika]


W pierwszą grę video grałem na pierwszym piętrze starego śmierdzącego dworca PKP i żeby zobaczyć, to co było na ekranie stałem na ramie roweru marki Pelikan. Później przyszedł czas na ZX Spectrum u kolegi, Atari u innego i w końcu całkiem własny Commodore 64 i nieodzowny śrubokręt (Ci starsi będą wiedzieli o co chodzi).


Dzisiaj gry video są zupełnie inne, nie wiem czy lepsze, po prostu inne, a zamieszczona poniżej infografika pokazuje jak wpływać mogą na edukację.
Oczywiście gry wspierają umiejętności:

  • podejmowania decyzji
  • rozwiązywania problemów, 
  • myślenia strategicznego, 
  • przewidywania, 
  • komunikowania się z innymi, 
  • pracy w grupie, 
Z mojej własnej perspektywy dodałbym jeszcze naukę języków obcych i niesamowite ćwiczenie wyobraźni, a także refleksu i uporu. Pomimo tego, że moja perspektywa jest dość zapóźniona, bo niestety mam za mało czasu na gry, a córka jest jeszcze za mała żeby kupić konsolę (jeszcze chwilkę, może na gwiazdkę), uważam, że języka angielskiego nauczyłem się właśnie dzięki grom i temu, że chciałem dowiedzieć się o co chodzi, a grając w RPG-i wręcz musiałem wiedzieć, chociaż czasami przydawał się wspomniany upór. 
Pamiętasz Scorched Earth 
Jeśli chodzi o ćwiczenie wyobraźni, to niestety dzisiejsi gracze mają coraz gorzej. Pod koniec lat 80-tych kilka poruszających się kwadratów było na przykład czołgiem (Scorched Earth) i skupiało przed ekranem rubinowego monitora HGA kilku małolatów, a mózg dorabiał resztę.

Dzisiaj jest gorzej jeśli chodzi o myślenie, bo dostajemy wszystko jak na tacy. Ciekawa jest jednak prawidłowość, że kiedyś wiadomo było, że to co jest na pudelku – okładce to tylko rysunek, a gra będzie inna, że trailer będzie piękny, ale gra będzie inna. Dzisiaj gra musi być lepsza niż to co jest na okładce, a trailer nie może być gorszy niż gra. 

Infografika
 

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required