Single Blog Title

This is a single blog caption
4
Kwi

5 kluczowych zasad projektowania interakcji

Projektowanie interakcji definiuje strukturę i zachowanie systemów, które reagują na działania użytkownika. Działania podejmowane w tym zakresie mają na celu tworzenie połączeń pomiędzy ludźmi, a produktami i usługami, z których korzystają. Według definicji projektowanie interakcji to nie projektowanie zachowań interfejsu, ale odpowiadanie na zachowania ludzi.

Główne zasady projektowania interakcji to spójność, widoczność, przyswajalność, przewidywalność i informacja zwrotna. Projektując urządzenia, aplikacje, strony internetowe i elearning musimy być świadomi tego, że nasze działania mają bezpośredni i znaczący wpływ na to, jak ludzie będą korzystali z naszego produktu. W przypadku szkoleń online wydaje się to nawet ważniejsze, bo nasz produkt jest szkoleniem, które nie może tworzyć barier wykorzystania.

Kluczowe zasady projektowania

Spójność – jesteśmy bardzo wrażliwi na zmianę, jeśli interfejs szkolenia online jest niespójny użytkownicy będą skupiali się na nim, a nie na materiale szkoleniowym.
Widoczność – jeśli chcemy, aby użytkownicy wykonywali określone działania musimy być pewni, że elementy, które są odpowiedzialne za interakcje są widoczne i oczywiste.
Przyswajalność – projektuj tak, aby użytkownik zobaczył raz, nauczył się i zapamiętał na zawsze.
Przewidywalność – takie działanie interfejsu, które nie zaskakuje użytkownika. Na przykład jeśli coś wygląda jak przycisk, powinno działać jak przycisk, bo użytkownik spodziewa się takiego działania.
Informacja zwrotna – to wszystkie elementy, które mówią użytkownikowi, gdzie jest, jaki jest postęp działania aplikacji, jakie przyszłe działania są możliwe i kiedy dane działanie się skończyło.
Zapraszam do obejrzenia całej prezentacji
zdjęcie: NathanaelB

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required