Single Blog Title

This is a single blog caption
27
Lip

Test VideoCMS od Divante

Rodzimy system do publikowania video w sieci. Stworzony na bazie popularnego WordPress’a system, który dzięki modyfikacjom wprowadzonym przez Divante

pozwala na stworzenie transmisji na żywo oraz publikowanie multimediów.

Pierwsze wrażenia – Mam płacić za wordpressa?
Ponieważ przyzwyczajony jestem do tego silnika blogowego moje pierwsze odczucie było, jak pewnie wielu innych nowicjuszy tego produktu, że coś jest nie tak.
Bardzo dobrze znam ten system i mogę go przecież w każdej chwili zainstalować sobie w dowolnym miejscu i bez problemu korzystać, a jeśli chcę mieć video-bloga wrzucę nagrania na Vimeo i po sprawie. No okazało się, że jednak nikt nie chce nabić nas w butelkę. To co oferuje firma Divante to plugin do WordPress’a który:
– pozwala osadzać video w serwisie,
– obsługuje cały szereg plików video (m.in.: avi, mpeg, 3gp),
– posiada player pozwalający tworzyć playlisty, definiować jakość nagrania, a także współdzielić je z innymi (funkcjonalność osadzania znana z youtube),
– daje możliwośc realizacji podstawowej transmisji online, włącznie z nagrywaniem.


Test właściwy – nagrywamy, klikamy, publikujemy
Pierwszą funkcjonalnością jaką przetestowałem było przesyłanie plików video. Podłączyłem więc aparat fotograficzny, wybralem odpowiedni plik i fru… przesyłam go na portal. Mansymalny rozmiar jaki może być przesyłany bezpośrednio przez przeglądrkę to 1024MB, więc całkiem sporo (film DivX-owy przejdzie), a jeśli mamy zapotrzebowanie na większy plik, pozostaje nam transmisja FTP. Plusem produktu jest to, że w trakcie przesyłania formularz z tytułem, opisem i tagami jest cały czas dostępny, a przesyłanie odbywa się w tle. Nie tracimy więc czasu na przesyłanie pliku, tylko możemy wypełniać metadane, a to ważne jeśli chcemy naszą stronę pozycjonować. 

Po przesłaniu pliku, klikamy Zapisz zmiany i… no nic, sami musimy przejść do biblioteki, żeby zobaczyć nasze video. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby pokazanie nagrania już po przesłaniu. Przechodzimy więc do biblioteki, przeglądamy nasz film i teraz co? Otóż standardowo jak to w WP tworzymy nowy wpis. I voila opublikowaliśmy video.

Z konferencją online jest niemal identycznie. Po pierwszym przeklikaniu sprawa staje się jasna i w zasadzie nie ma żadnych problemów.
Pozostają jeszcze kwestie tworzenia list odtwarzania i opcje konfiguracyjne. Listę odtwarzania, czyli grupę nagrań tworzymy nadając jej nazwę i wybierając pojedynczym kliknięciem filmy. Następnie przeciągając w odpowiednie miejsca ustalamy kolejność. Nic prostszego.
Opcje konfiguracji są dość ubogie. Panel „Konfiguracja” pozwala wybrać jaki odtwarzacz ma zostać wyświetlany, oraz jakie kodowanie ma być zastosowane w trakcie przesyłania plików video na serwer. Ponadto możemy wybrać jeszcze wielkość minaturek, które mają być tworzone w naszych wpisach.

Koszt – głównie dla profesjonalistów
No i tutaj zaczynamy przekładać ideę na realia biznesowe. Myślę, że koszt VideoCMS-a nie powala, ale skutecznie zniechęca do wdrażania przy zastosowaniach amatorskich. Parametry i cena sugerują, że jest to rozwiązanie dla tych odbiorców, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad treścią i potrzebują sporo powierzchni dyskowej. Koszt waha się od 495 do 1490 zł netto za miesiąc. Najbogatsza opcja pozwala nam na jednoczesną obsługę 300 osób, 30 tyś odtworzeń miesięcznie oraz 150 GB na pliki, a to jest już sporo.

Wrażenia
Patrząc na system VideoCMS z punktu widzenia użytkownika zakochanego w możliwościach Vimeo system wydawał się produktem mało ciekawym. Po pierwszym zalogowaniu przeraziłem się tym, że to po prostu wordpress i nic więcej. Okazało się jednak, że system oferowany w modelu SaaS lub jako instalowany plugin do popularnego silnika blogowego jest skutecznym i działającym narzędziem. Przede wszystkim nie wprowadza ograniczeń czasowych, a możlwiość przesyłania dużych plików spełni oczekiwania profesjonalistów chcących publikować w sieci.
Przyczepiając się do szczegółów powiedzieć można, że wymaga jeszcze małych poprawek i modyfikacji, ale w modelu SaaS to przecież nie problem. Przyczepiając się już maksymalnie panelowi administracyjnemu można zarzucić brak działania przy wyłączonym javascripcie. Jeśli chodzi o współdziałanie z wordpressem to, moim zdaniem, mylące może być zestawienie wbudowanej biblioteki mediów, która pozwala na przesyłanie video z pluginem VideoCMS. Myślę, że dobrze byłoby jeszcze dać więcej możliwości zaawansowanej konfiguracji oraz zrezygnować z konieczności pobierania zewnętrznego oprogramowania do uruchamiania transmisji na żywo.

UPDATE Tomek Karwatka, Dyrektor Zarządzający Divante: 

Od czasu testów wprowadziliśmy nowe funkcje dostępne dla klientów, którzy wykupią licencję Video CMS. Nowe funkcje wspierają video eLearning. Są to: moduł płatności elektronicznych, moduł płatności SMS, moduł testów, moduł ustawiania cen i uprawnień do dowolnego elementu (video, wpis, kategoria, strona). Oferujemy też integrację z zewnętrznym modułem statystyk video (Gemius Stream) oraz z serwerem reklam. Dzięki temu można zarabiać także na publikowaniu bezpłatnych szkoleń (emisja reklam). 
Osoby dla których koszt licencji jest przeszkodą, zapraszam do udziału w konkursie na http://videobiznes.pl. Można wygrać realizację swojego pomysłu biznesowego.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required