Single Blog Title

This is a single blog caption
2
Cze

Transjmisje online – wywiad z Szymonem Chodkowskim

Komunikacja biznesowa, to już nie tylko spotkania, telefony i e-maile. Bardzo duży udział w rynku mają też rozwiązania transmisji video. Okazuje się, że Polacy nie gęsi i swoje rozwiązanie mają. Transmisjeonline, to autorska technologia przesyłania obrazu przez internet w czasie rzeczywistym, a w zasadzie jak przeczytać można na stronie transmisjeonline.pl „kompleksowe rozwiązanie dla firm do komunikacji masowej i pracy na żywo przez Internet”. Piotr PESZKO: Witam na elearning 2.0! Prosze przedstaw sie i powiedz moze skad wzial sie na pomysl Waszego projektu ?

Szymon CHODKOWSKI: Cześć, nazywam się Szymon Chodkowski a pomysł powstał jeszcze w roku 2006 na pewnym strychu (do dziś śmiejemy się, że mieliśmy lepszy start niż Bill Gates, który zaczynał w garażu :) ). Obecny Prezes Zarządu, który zajmował się wówczas bardzo zaawansowanym kodowaniem dostrzegł możliwości, jakie dawały raczkujące wtedy technologie streamingu i postanowił je samodzielnie rozwinąć. Zaproponował wtedy kilku przyjaciołom (w tym mi) współpracę przy uruchomieniu projektu TransmisjeOnline.pl i tak dziś razem z przyjaciółmi prowadzimy już poważną firmę dostarczającą technologię na kilka rynków.

PP: Przegladajac wasza strone widze, ze dbacie o to, aby byla zorganizowana w prosty i przejrzysty sposobm czy stoi za tym jakas strategia ?

SzCh: Dziękuję, to komplement, który chętnie przekaże dalej naszemu Projektantowi, Rafałowi. Strategię zawarliśmy w dwóch słowach: „Proste i działa”; staramy się odczarowywać transmitowanie online konferencji czy szkoleń, które często postregane jest jako coś rodem z fizyki kwantowej i czynić je przystępnym dla szerszego ogółu odbiorców. W początkowym zamyśle TransmisjeOnline.pl miał być serwisem całkowicie zautomatyzowanym; było jednak za wcześnie stąd włączyliśmy do oferty usługi realizacji na miejscu wydarzenia i dopiero od niedawna nasze pierwotne założenia procentują przy projektach samodzielnie przeprowadzanych przez Klientów cyklicznych webcastów.

PP: Czy wzorowaliscie sie na jakichs produktach, czy transmisje to projekt „from scrach” ?

SzCh: Definitely from scratch :) bo musieliśmy wszystko zaprojektować i uruchomić od 0. Rzecz w tym, że kiedy ruszaliśmy nie za bardzo było się na kim wzorować stąd uważam, że wypromowaliśmy wiele rozwiązań i funkcjonalności, które są dziś pewnego rodzaju standardem chętnie kopiowanym przez innych :)

PP: Przesyłanie obrazu online daje szerokie mozliwosci. Z tego co wiem transmisje online oferuja trzy strategoe wykorzystania. Mozesz opowiedziec o nich troche szerzej?

SzCh: Jasne, generalnie doszliśmy do wniosku, że (jak zauważyłeś) sama techologia odpowiada na różne potrzeby komunikacyjne stąd postanowiliśmy wydzielić na jej podstawie trzy główne produkty, kierowane do osób organizujących: konferencje, eventy oraz szkolenia i to się sprawdza, ponieważ jesteśmy w stanie przedstawić Klientom bardziej dopasowaną ofertę.

PP: A jakie widzisz mozliwosci wykorzystania tych narzedzi w edukacji ?

SzCh: Bardzo szerokie, począwszy od wspomnianych już przeze mnie cyklicznych webcastów czyli szkoleń organizowanych przez firmy produkcyjne oraz wydawnictwa skończywszy na zasilanych przez nas technologicznie serwisach kierowanych do nauczycieli i uczniów. Sprawdza się to ze względu na uniwersalne korzyści, jakie daje transmitowanie online czyli komunikacja i przekazywanie wiedzy na odległość bez kosztów związanych z podróżami.

PP: Może teraz podzielilbys sie z nami refleksja na temat polskiego rynku nowoczesnych aplikacji wspierajacych elearning. Jak uwazasz, gdzie jestesmy, czy nasze lokalne produkty sa konkurencyjne w stosunku do tego co oferuja inne kraje ?

SzCh: Elearning to równie prężnie rozwijająca się dziedzina jak transmitowanie online; zajmujemy się jednak trochę czymś innym, stąd nie robiłem jeszcze gruntownego przeglądu dostepnych platform i aplikacji, natomiast widziałem w akcji kilka rozwiązań i byłem pod dużym wrażeniem. Ogólnie uważam, że możemy być dumni z naszych, polskich developerów bo wypuszczają na rynek naprawdę świetne produkty, czego przykładem są chociażby aplikacje do blipa :)

PP: Juz ostatnie pytanie. Czy moglbys zdradzic jakies tajemnice rozwoju aplikacji, lub przyjamniej w jakim kierunku zmierzacie ?

SzCh: Nie byłyby już wtedy tajemnicami :) natomiast mogę powiedzieć, że praca nad aplikacją trwa nieustannie zarówno na warstwie koncepcyjnej jak i realizacyjnej; kierunek z kolei jest jeden i ten sam od początku – być numerem 1 w dostarczaniu rozwiązań do transmisji online :)

a już w następny poniedziałek konkurs, do którego odpowiedzi znajdziecie śledząc profil na blipie i stornę www.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required