Single Blog Title

This is a single blog caption
8
Wrz

Koniec zycia Authorware

Authorware, będący zaawansownym narzędziem do tworzenia rozbudowanych strukturalnie multimedialnych szkoleń on-line zakończył swój żywot.
Adobe ogłosiło zakończenie prac nad jego rozwojem.
Authorware został stworzony pzez fimę Authorware Inc. założoną w roku 1987 przez Dr. Michael’a Allen’a.
Allen współpracował przy tworzeniu systemu nauczania o nazwie PLATO (1970), którzy później przekształcony został w pogam Course of Action, będący Mac-owym protoplastą Authorware.
Pierwsza wersja Authorware pracowała w oparciu o system operacyjny DOS, kolejne przygotowane już dla systemów Windows ukazały się w roku 1992, kiedy przedsiębiorstwo MacroMind/Paracomp przekształciło się w firmę o nazwie Macromedia. Właśnie Macromedia doprowadziła oprogramowanie Authorware do poziomy prodesjonalnego oprgoramowania do tworzenia rozbudowanych kursów online.
Macromedia stworzyła ostatnią wersją Authorware w roku 2003 (wersja 7.02). W grudniu 2005 roku Adobe i Macromedia połączyły się i występują do dzisiaj pod nazwą Adobe Systems i najprawdopodobniej ten krok sprawił, że postanowiono zaprzestać rozwoju tego oprogramowania, pomimo tego, że blisko było już do ukazania się wersji 8 (wypuszczono cztery wersje beta).
Oficjalnie Adobe informuje, że zaprzestano rozwoju oprogramowania, gdyż zmienił się rynek elearningu skłaniając się ku produktom rapid elearning takim jak Adobe Captivate, czy Adobe Connect. Powody oczywiście mogły być różne, ale moim skromnym zdaniem chodziło po prostu o pieniądze. Authorware był raczej niszowym produktem, którego dość wysoki poziom skomplikowania skutkował niewielkim zainteresowaniem, a co za tym idzie niską sprzedażą.
Pomimo tego, że Adobe ciągle planuje sprzedawać ten produkt (w cenie około 3000 Euro) niemiłą informacją jest zaprzestanie jakichkolwiek działań związanych ze wsparciem dla tego produktu, a co za tym idzie, nie możemy spodziewać się żadnych patch’y także dla IE7 i Windows Vista.
Pocieszającym jest fakt, że Adobe oczywiście nie planuje zrezygnować z tworzenia produktów, które wsperają elearning, a w zasadzie są jego bazą. Adobe zapowiada, że będzie kontuować tworzenie produktów takich jak Acrobat, Acrobat Connect, Adobe Captivate, a także Dreamweaver’a i Director’a skupiając się głównie na dostosowaniu narzędzi do obsługi urządzeń mobilnych, a także łączeniu aplikacji internetowych z desktopowymi przy użyciu technologii takich jak AIR.

Podobało Ci się? Chcesz więcej?

Zostaw swój e-mail, bardzo chętnie przypomnę Ci o nowych treściach, a przy okazji dostaniesz e-booka o elearningu.

Poprzednie newslettery możesz znaleźć na stronie archiwum.

* indicates required